İklim değişikliğinden kimse kaçamayacak

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan raporda, küresel ısınma noktasında "gezegendeki kimsenin güvende olmadığı" belirtildi ve "İç savaşlar ve mülteciler artacak" uyarısı yapıldı

Birleşmiş Milletler tarafından kurulan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) yaklaşık bir hafta süren toplantısının ardından, küresel ısınma tehdidinin ciddi boyutlardaki etkilerini ortaya koyan bir rapor yayımladı. Japonya'nın başkenti Tokyo'da düzenlenen seminerde, iklim değişikliğinin "ağır, geniş çaplı ve geri dönüşü imkansız" bir noktaya ulaşmak üzere olduğu duyuruldu. Bilim insanları uluslararası kamuoyunu "dünyanın yaşanılabilir bir yer olarak kalması için birlikte hareket etmeye" çağrıdı. 12 bin bilimsel çalışmayı dikkate alarak hazırlanan 2 bin 600 sayfalık raporda "artan sıcaklıkların, sağlığımızı, evlerimizi ve gıda güvenliğimizi tehdit ettiği" kaydedildi. Raporda su kaynaklarının ve tarım alanlarının yüksek risk altında olduğu belirtildi, yetkililere de "deniz kıyılarına duvar örme ve sulama tekniklerini geliştirme" gibi sektörlere yoğunlaşarak iklim değişikliğine uyum sağlanması tavsiye edildi. Raporda ayrıca iklim değişikliğinin iç savaşlar, küresel çatışmalar ve mülteciler gibi mevcut uluslararası güvenlik sorunlarını daha da karmaşık hale getireceği bildirdi. IPCC Başkanı Rajendra Pachauri "Gezegenimizde yaşayan hiç kimse, bu değişikliğin etkilerinden kurtulamayacak" dedi. İklim değişikliğinin en çok tehdit ettiği ilk 10 ülkenin; Bangladeş, Gine Bissau, Sierra Leone, Haiti, Güney Sudan, Nijerya, Kongo, Kamboçya, Filipinler, Etiyopya olduğu biliniyor.

Yavaş yavaş suya gömülüyorlar


İklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Bangladeş'in Bhola adasında yaşayan 1.5 milyon insanın gün geçtikçe yükselen deniz seviyesinin tehdidi altında yaşıyor. Son 40 yılda adanın yarısı sular altında kalırken nüfusun 3'te biri yaşadıkları yeri terk etmek zorunda kaldı. Bangladeşli uzmanlar sanayisi gelişmiş ülkelerin atmosfere saldığı karbonun tetiklediği iklim değişikliğinin, kendileri gibi yoksul coğrafyaları etkilemesinden şikâyetçi.

Japonya'ya balina avı yasağı


Avustralya'nın başvurusu üzerine harekete geçen Uluslararası Adalet Divanı, yılda ortalama bin civarı balina avlayan Japonya'ya "Balina avını durdurun" çağrısında bulundu. Japonya, uluslararası bağlayıcılığı bulunan mahkemenin kararına uyacağını daha önce duyurmuştu. 1986 yılından beri balinaların sadece bilimsel amaçla avlanması yasalken, Japonya'nın ticari amaçla gerçekleştirdiği avlanmalar tepkilere neden oluyordu.
BİZE ULAŞIN