Artçısı 7.6 ile vurdu

Salı gecesi 8.2'lik depremle sarsılan Şili önceki gece 7.6'lık artçıyla yine sokağa döküldü. Ulaşılabilen yerlerde can ve mal kaybı yok. Deprem bölgelerinde bulunan Devlet Başkanı Bachelet "Ben de tahliye edilenler arasındayım" dedi

Güney Amerika ülkelerinden Şili'de deprem felaketinin arkası kesilmiyor. Salı gecesi 8.2 büyüklüğündeki depremin ardından önceki gece de 7.6'lık artçı şok yaşandı. Merkez üssü Iquique kentinin 19 kilometre güneyinde olan artçı şokun, 25 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi. Sarsıntıdan 45 dakika önce de 6.4 büyüklüğündeki başka bir artçı şok kaydedilmişti. 6.4 ve 7.6 büyüklüğündeki artçı şoklarda yeni hasar ve yeni can kayıplarının yaşanmadığı kaydedildi. Ancak yetkililer, kırsal kesimlerle henüz iletişim kurulamadığı için 2 gündür devam eden sarsıntılarda ölen ve yaralananların sayısının daha yüksek olabileceğine işaret etti.

KORKULAN OLMADI
Şili donanması, sarsıntının ardından tsunami uyarısı yaptı ve deniz seviyesine yakın bölgelerde yaşayanlar yüksek bölgelere tahliye edildi. Tsunami ilk aşamada 2.4 metrelik dalgalara neden oldu. Ancak daha sonra tsunami alarmı kaldırıldı. Şili'deki deprem nedeniyle Peru'da da tsunami alarmı verildi. Peru'daki Tacna ve Arequipa kentlerinde yaşayanların korku içinde sokaklara kaçtıkları kaydedildi. Ancak Peru'da korkulan tsunami gerçekleşmedi.

JAPONYA DA ALARMDA
Şili'deki deprem Pasifik'ten Güney Amerika'ya uzanan fay hattında oluştuğu için Japonya'da da tsunami alarmı verildi. Tehlike riski en düşük seviye olan 3'üncü kategoride verilen alarm sonrasında Japonya'da beklenen dev dalgalar oluşmadı. Şili'de 1877'de meydana gelen 8.3 büyüklüğündeki depremin ardından 24 metre yükseklikte dev dalgalar oluşmuş, tsunami sadece Şili ve Peru'yu değil okyanusun karşı kıyısındaki Japonya'da da hasara neden olmuştu.

BAŞKAN DA TAHLİYE EDİLDİ

6 kişinin yaşamını yitirmesine ve 3 bin evin yıkılmasına neden olan 8.2 büyüklüğündeki depremin ardından sokaklara dökülen Şili halkı, artçı şokların ardından çarşamba gecesini de dışarıda geçirdi. Şili'nin 4 bin kilometre uzunluğundaki Büyük Okyanus sahili boyunca hissedilen artçı şok nedeniyle, 900 bin kişi yeniden sokaklara döküldü. Depremden etkilenen bölgeleri ziyaret etmek için Arica kentinde bulunan Devlet Başkanı Michelle Bachelet, "Ben de tahliye edilenler arasındayım. Herkes, hazırlıklı" ifadesini kullandı.

MAHKÛMLAR GERİ DÖNDÜ
Öte yandan 8.2 büyüklüğündeki depremin ardından Iquique kentindeki kadınlar hapishanesinden firar eden 293 mahkûmdan 131'i kendi istekleriyle geri döndü. Diğer firari mahkûmları yakalamak için operasyonlar sürdürülüyor. Güvenlik güçleri ayrıca bir yandan arama kurtarma çalışmalarına devam ederken diğer taraftan da tahliye edilen evlerin yağmalanmasını önlemek için yoğun çaba harcıyor. Şimdiye kadar ölçülen en büyük deprem de 1960 yılında Şili'de meydana gelmişti. 9.5 büyüklüğündeki depremde 5 binden fazla kişi yaşamını yitirmişti. 2010'da meydana gelen 8.8 büyüklüğündeki deprem ile ardından oluşan tsunamide 700'den fazla kişi ölmüş, 220 bin ev kullanılamaz hale gelmişti.
BİZE ULAŞIN