Ukrayna'da av zamanı

Şubatta Rusya'ya kaçan eski Ukrayna lideri Viktor Yanukoviç'in av köşküne el koyan yeni Kiev hükümeti, içinde egzotik hayvanların da bulunduğu lüks köşkü neye dönüştüreceğine karar verecek

Eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in başkent Kiev'de şubat ayında yaşanan kanlı EuroMeydan protestolarından sonra Rusya'ya kaçmasıyla, Batı yanlısı Ukrayna hükümeti Yanukoviç'in mal varlığını, en çok da gösterişli rezidanslarını mercek altına aldı. Yanukoviç ülkeden kaçar kaçmaz AB yanlısı göstericilerin ele geçirdiği lüks sarayı "Mejigorye"nin ardından, başkent Kiev yakınında bulunan Suhaluçya bölgesindeki devasa av köşkü "Zalesye" gazeteciler tarafından ilk kez görüntülendi. Çevrebilimcilerin katılımıyla av köşküne basın turu düzenleyen Kiev hükümeti, bundan sonra köşkün hangi amaçla kullanılacağına halkın ve uzmanların görüşüne başvurarak karar verecek. Köşkün Ukrayna'yı ziyaret eden yabancı heyetler için bir ikamet evine dönüştürülmesi, bir seçenek olarak tutuluyor. Köşkün, ayrıca turistlere de açık bir park olarak kullanılabileceği belirtiliyor. Uzmanlarsa köşk yerleşkesinin bir an önce milli parka dönüştürülmesi gerektiğini söylüyor. Çalışanlar ve ormancılar, bu değişikliğin hayvanların ormanı terk etmesine neden olacağını düşünüyor. Köşk çalışanları, Yanukoviç dahil kimsenin köşkte avlanmadığını belirtirken, basın mensupları ise ormanda av hayvanları için tuzaklar kurulduğunu gördüklerini aktardı. Gereğinden fazla çalışan bulunduğu belirtilen Zalesye av köşkünde restorasyon çalışmaları sırasında yapıldığı iddia edilen yolsuzluk araştırılacak.

15 BİN 800 HEKTAR, 2 BİN 710 KİŞİ ÇALIŞIYOR
Yanukoviç'in 2001'de Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev'i misafir ettiği Zalesya av köşkünün yerleşim alanı toplam 15 bin 800 hektar. 2 bin 710 kişinin çalıştığı köşkte 24 bizon, yaklaşık 2 bin geyik, yüzlerce yaban domuzu, alageyik ve karaca bulunuyor. 2007'den bu yana vatandaşların girişinin yasak olduğu yerleşim alanının etrafı 3 metre yüksekliğinde duvarlarla çevrili. Köşk yerleşkesi içinde büyük bir ev, kilise, özel iskele, balık tutmak için bir göl ve hamam bulunuyor.

RUSYA NATO BÜYÜKELÇİSİ'Nİ ÇAĞIRDI
NATO'nun Baltık Denizi'nde Rusya'ya gövde gösterisi niteliğindeki tatbikatlarının ardından, Rusya "istişarede bulunmak" amacıyla NATO büyükelçisini Moskova'ya çağırdı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise, geçen ay Rusya'ya bağlanan Kırım'da görev yapan 8 binden fazla Ukrayna askerinin, Rus pasaportu almak için başvurduğunu söyledi. Ukrayna'nın yeni hükümeti Rusya'yı EuroMeydan'da lağvedilen özel tim Berkut ile birlikte 98 protestocuyu öldürmekle suçlarken, Rusya'da terörist saldırı hazırlığında olduğu iddia edilen 25 "aşırı sağcı" Ukraynalı gözaltına alındı.
BİZE ULAŞIN