'Umutsuz arayışta son çabalarımız'

Kayıp uçağın kara kutusunun sinyal bataryası iki gün sonra bitecek. Dün yeni arama alanına robotlar indirildi. Bir askeri yetkili son çalışmaları böyle değerlendirdi

Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağının Kuala Lumpur-Beijing (Pekin) seferini yaparken içindeki 239 kişiyle birlikte kaybolmasının üzerinden tam 28 gün geçti. Uçağın kara kutusundan sinyal gönderilmesine yarayan mekanizmaya ait bataryanın bir aylık kullanım süresinin bitmesine yalnızca 48 saat kaldı. Her ne kadar uzmanlar 'batarya kullanım ömrü bittikten sonraki 10 günde de çalışır' dese de umutların tükenmek üzere olduğu bir gerçek. Nitekim bölgede arama yapan 8 ülkeden Avustralya donanmasından bir askeri yetkili arama kalan son iki günde yapılacakları "Umutsuz arayışta son bir çaba" olarak nitelendiriyor. Peki uygulamada neler yapılacak? Pazartesi günü Pwrth limanından yola çıkan Avustralya donanmasına ait operasyon gemisi Ocean Shield yeni belirlenen arama alanına dün ulaştı. Su altı arama robotu Bluefin 21, ve kara kutudan gelebilecek sinyalleri algılamak için kullanılan ve geminin kıç kısmından bir kablo ile sarkıtılan dedektör dün suya indirildi. Avustralya'nın HMAS Toowoomba ve HMAS Success gemilerinin de destek verdiği arama çalışmaları içim dün ABD donanması da yeni bir dedektörle bölegede arama yaparak katıldı. 14 uçak da 217 bin kilometrelik yeni arama alanını havadan tarıyor.

ÜNLÜ YÖNETMENİN JETİ DE EKİPTE

Yüzüklerin Efendisi filmleriyle tanınan Oscar ödüllü yönetmen Peter Jackson'un da kayıp Malezya uçağını arama çalışmalarında kullanılmak üzere jetini ekiplere ödünç verdiği ortaya çıktı. 69 milyon dolarlık lüks jetini arama çalışmalarında kullandıran Jackson konu hakkında yorumda bulunmayı reddetti. Jackson'un sözcüsü Matt Dravitzki de "Peter yanlış anlaşılmalardan kaçınmak bu konuyla gündeme gelmek istemiyor" diyerek ünlü yönetmenin alçak gönüllülüğünü gözler önüne serdi.
BİZE ULAŞIN