Taliban'a rağmen sandığa koştular

Afganistan'da halk, cumhurbaşkanlarını ilk kez demokratik yollarla seçmek için sandık başına gitti. Seçimi engellemek için yemin eden Taliban'a karşı bütün asker ve polis kuvvetleri seferber edildi

Yıllardır iç savaş ve işgallerin gölgesinde hayatlarını devam ettirmeye çalışan Afganistan halkı, dün önümüzdeki 5 yıl boyunca kendilerini yönetecek ismi belirlemek üzere oy kullandı. Ülkede cumhurbaşkanının ilk kez demokratik yolla el değiştireceği seçime, şiddetli yağmur ve Taliban terörüne rağmen katılımın yüksek olduğu belirtildi. Gün boyu, daha önce seçimleri engellemek için yemin eden Taliban'ın olası saldırılarına karşı yoğun güvenlik önlemleri alındı. Ülkede sayıları 400 bini geçen tüm asker ve polislerin güvenliği sağlamak adına mesai yaptığı kaydedildi. Ayrıca ülke genelindeki 34 vilayette üst araması yapmaları için 13 bin kadın görevlendirildi. Önlemler kapsamında başkent Kabil'e giriş çıkışlar cuma gününden itibaren kapatıldı. Güvenlik tedbirlerinin Taliban'ın 2001'de devrilmesinden bu yana uygulanan en geniş çaplı güvenlik operasyonu olduğu aktarıldı.

ÜÇ FAVORİ VAR
Seçimde Anayasa gereği ardı ardına üçüncü kez aday olmasına izin verilmeyen Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin yerine geçmek için sekiz aday yarışıyor. Ancak seçimin eski Dışişleri Bakanları Abdullah Abdullah ve Zalman Resul ile eski Maliye Bakanı Eşref Ghani arasında geçmesi bekleniyor. Yaklaşık 12 milyon vatandaşın oy kullanmasının öngörüldüğü seçimde, ilk turda bir adayın tek başına yüzde 50'yi geçmesi uzak bir ihtimal olarak görülüyor. İlk sonuçların bu sabah itibariyle açıklanacağı kaydedildi. Afgan halkı, yeni seçilecek cumhurbaşkanından ülkenin altyapı sorunları ile daha yakından ilgilenmesini bekliyor . Nüfusun 30 milyonu aştığı ülkede başkent Kabil başta olmak üzere halkın en ciddi sorunları arasında elektrik ve su sıkıntısı geliyor. Bazı şehirlere günde sadece birkaç saat elektrik verilirken özellikle kırsal kesimde aylarca elektrik alamayan yerlerin sayısı oldukça fazla.
BİZE ULAŞIN