İsrail'den Filistin'e şok

Temmuz ayında Amerika’nın ısrarıyla başlayan barış görüşmeleri tıkandı. Filistin esirlerin serbest bırakılması maddesine uymayan İsrail, Filistin’in 111 milyon Dolarlık vergi gelirlerinin 3’te 2’sine de el koydu.

Filistin esirlerin serbest bırakılması maddesine uymayan İsrail, Filistin'in 111 milyon Dolarlık vergi gelirlerinin 3'te 2'sine de el koydu.

BARIŞ GÖRÜŞMELERİ TIKANDI

İsrail ile Filistin yönetimi arasında Temmuz ayında Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry'nin arabuluculuğunda başlayan barış müzakerelerinde her iki tarafın da şartları vardı. Masadaki şartların başında Kudüs'ün bağımsızlığı, İsrail'in 67 sınırlarına çekilmesi, Batı Şeria'daki yerleşim inşaatlarının durdurulması, esirlerin serbest bırakılması geliyordu.

İsrail bu şartlardan Kudüs başta olmak üzere bir çoğunu daha masaya otururken reddetti. 1993'teki Oslo anlaşması öncesi cezaevine atılan esirlerden yaklaşık 100 kadarının serbest bırakılmasına ise "tamam" dedi.

Bu süreçte 4 aşamada esirlerin serbest bırakılmasına karar verildi. İlk 3 kafilenin ardından 4. Plandaki esirler Nisan ayında serbest bırakılacaktı. Ancak İsrail esirleri serbest bırakmaktan vaz geçti.

Barış müzakereleri devam ederken yerleşim birimi inşaatları ile Kudüs ve Batı Şeria'daki ev yıkımı ve baskınlarla saldırılar ise artarak sürdü.

FİLİSTİN'İN RESTİ

Neticede Filistin yönetimi, esir maddesine uymayan İsrail'e müzakerelerden çekilme tehdidinde bulundu. Hemen ardından BM'deki bağımsız devlet statüsünü devreye sokarak BM'ye bağlı kurumlara üyelik başvurusunda bulundu. Bu hamle ile İsrail'in uluslararası arenadaki prestijini sarsmak istedi.

İSRAİL'DEN HEMEN YANIT GELDİ

Ancak Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın manevrasına İsrail'den sert karşılık geldi. Önce devreye Amerika girdi. John Kerry tarafları yeniden buluşturup, barış sürecini bir kez daha başlatmak için harekete geçerken İsrail yönetimi, Filistin adına toplanan 111 milyon dolarlık vergilerin 3'te 2'sini dondurma kararı aldı.

Filistin yönetimine maddi açıdan çok büyük darbe vuran bu kararla birlikte Gazze'de Filistin-İsrail ortak gaz projesi de rafa kaldırıldı.

AŞIRI SAĞCI LİDER: "BATI ŞERİA'YI TOPRAKLARIMIZA KATALIM"

Tüm bunlar olurken İsrail'de iktidar ortağı olan aşırı sağcı Yahudi Evi Partisi lideri ve aynı zamanda kabinede Ekonomi Bakanı olan Naftali Bennett, Netanyahu hükümetine Filistin ile barış müzakerelerinin tamamen bitirilmesi için net bir tavır ortaya koydu.

Bennett, sürecin devam etmesi halinde hükümetten çekileceğini açıkladı ve bu tehdidiyle beraber Batı Şeria'daki yerleşim alanlarının İsrail topraklarına katılması gerektiğini söyledi.
BİZE ULAŞIN