Terminalde katliam: 71 ölü

Nijerya'nın başkenti Abuja'da dün sabah işlerine gitmek isteyen yüzlerce kişi bombalı saldırının hedefi oldu. Otobüs terminalindeki saldırıda 71 kişi öldü. Ana şüphelisi Boko Haram örgütü olan saldırı Abuja tarihinin en kanlı eylemi

Afrika'nın en büyük ekonomisi ve 170 milyonluk nüfusu ile kıtanın en kalabalık ülkesi olan Nijerya'da terör saldırılarının önüne geçilemiyor. Başkent Abuja'nın Nyanya bölgesinde bir otobüs terminaline dün düzenlenen saldırıda resmi rakamlara göre 71 kişi öldü, 124 kişi yaralandı. Ancak görgü tanıkları, patlamaların yaşandığı sırada otobüslerin yolcularla dolu olduğunu belirterek ölü sayısının en az 200 olduğunu aktardı. Yetkililer de yaralılar arasında durumu ağır olanların çok olması nedeniyle ölü sayısının artmasından endişe edildiğini duyurdu. Görgü tanıkları ilk patlamanın ardından otobüslerin benzin depolarında da patlamanın yaşandığını ve araçların alev aldığını belirtti. Sabah işe gidiş saatinde gerçekleşen bombalı saldırı sonrasında terminal adeta kan gölüne döndü. Organları parçalanmış onlarca cansız beden kamyonetlerin arkasına yüklenerek morga götürüldü. 16 otobüs ve 24 minibüsün kül olmasına neden olan patlama sonrası yerde 1.2 metrelik dev bir çukur oluştu. Korkunç saldırıyı henüz üstlenen çıkmadı. Ancak uzun süredir ülkede kanlı eylemler gerçekleştiren terör örgütü Boko Haram'ın birinci şüpheli olduğu açıklandı. Güvenlik yetkilileri Boko Haram'ın saldırılarında sık sık otobüs durakları gibi kalabalık yerleri hedef aldığını ve son zamanlarda da başkentte saldırı yapacaklarını duyurduklarını hatırlattı. Olay yerine giden Devlet Başkanı Goodluck Jonathan "Ülkemizin kalkındığı günlerde saldırılar düzenleyen Boko Haram'ın üstesinden geleceğiz" dedi.

Kuzeyde din devleti istiyorlar
"Batılı tarzda eğitim yasaktır" anlamına gelen Boko Haram, Nijerya'nın kuzeyinde dine dayalı devlet kurmak istiyor. Son olarak geçen hafta kuzeydoğudaki köylerde 60 kişinin ölümüne neden olan Boko Haram, bu yılbaşından itibaren bin 500'den fazla kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor. Örgüt, 2011'de de başkentteki BM ofisine düzenlediği saldırıda 21 kişinin ölmesine neden olmuştu. Grubun Afganistan'daki Taliban hareketini örnek aldığı ve Sahra Çölü'ndeki El Kaide militanlarıyla bağlantısı olduğu biliniyor.
BİZE ULAŞIN