En güzel kızıl!

Ay'ın Dünya'nın gölgesine girmesiyle yaşanan 'Kanlı Ay' tutulması büyüledi... Sadece Kuzey ve Güney Amerika'dan görülebilen tutulmayı izlemek isteyen milyonlarca kişi, sokaklara döküldü

'Kanlı Ay' tutulması olarak tabir edilen astronomi olayının dördüncüsü dün gerçekleşti. Kuzey ve Güney Amerika'dan görülebilen Ay tutulması, Türkiye saati ile 08.58'de başladı. 78 dakika süren Ay tutulmasını ABD'nin doğusundaki bazı bölgeler hava bulutlu olduğu için izleyemedi. NASA yaptığı açıklamada Ay tutulmasının Dallas, Denver ve Los Angeles bölgelerinden seyredilebildiğini açıkladı. Yerel saat ile 02.00- 04.30 arasında tüm evrelerinin tamamlandığı kanlı Ay tutulması, büyük bir merak içinde ve heyecanla izlendi. Halkın izlemek için sokaklara döküldüğü tutulmada Dünya'nın gölgesi altında kalan Ay, kızıl bakır renge büründü. Los Angeles'ta bulunan Griffith Gözlemevi'nin etrafında toplanan aileler çimlerin üstünde battaniyeleri ve teleskoplarla ayın tutulma anını bekledi. Birçok kişi akıllı cihazlarıyla görüntülediği tutulma anını sosyal medyada takipçileriyle paylaştı.

500 YIL İÇİNDE 3 KEZ...

Hıristiyanlarca kıyamet alameti olarak kabul edilen "Kanlı Ay" tutulması bu sene Yahudilerin Hamursuz Bayramı'na denk geldi. NASA yaptığı açıklamada tutulmanın, dört kez peş peşe yaşanacak ve "tetrad" adı verilen Ay tutulmalarının başlangıcı olduğunu açıklamıştı. Tetradı tamamlayacak diğer üç tutulmanın da Yahudi bayramlarına denk gelmesi ve son 500 yılda yaşanan 3 Ay tutulmasının önemli tarihi olaylarla çakışması farklı dini yorumlara neden olmuştu. Yahudi bayramlarına denk gelen tutulma, hem Yahudi hem de Hıristiyan din adamları tarafından Ortadoğu'da yaşanacak önemli gelişmelerin habercisi olarak yorumlanmıştı.

ÇIPLAK GÖZLE SEYREDİLEBİLİR
Ancak Gözlemevi'nin direktörü Ed Krupp, "Bu yıl ve gelecek yıl peş peşe gerçekleşecek tam Ay tutulması olağan dışı bir durum... Ancak bu durum yerçekimi ve güneş sistemindeki objelerin bir araya gelmesinden doğan sıradan bir durum" dedi. Los Angeles'taki Griffith Gözlemevi'ndeki gözlemci Tony Cook ise Ay tutulmalarının, Yahudilerin bayramına denk gelmesini Yahudi takviminin Ay takvimi ve tam Ay tutulmalarına göre hazırlanmış olmasıyla açıklamıştı. Kuzey Amerika'nın sonraki üç tam Ay tutulmasını seyrederek tetrad'ın tamamına şahit olabileceği kaydedildi. Ay tutulmaları bu sene 8 Ekim'de, 2015'te ise 4 Nisan ve 28 Eylül'de yaşanacak. Sağlık uzmanları Güneş tutulmalarından farklı olarak Ay tutulmalarını çıplak gözle seyretmenin göz sağlığı açısından güvenli olduğunu ve seyir esnasında filtre kullanmak gerekmediğini de belirtti.
BİZE ULAŞIN