Çocuklarla battı

Güney Kore'de 459 kişi taşıyan feribot, yardım sinyali gönderdikten 2 saat sonra sulara gömüldü. 4 cesede ulaşıldı fakat 300 kadar da kayıp var. Çoğu da okul gezisine giden lise öğrencileri. Gemide sıkışanlara ulaşmak için zamanla yarış sürüyor

Güney Kore'de 30'u mürettebat, 325'i lise öğrencisi ve 15'i öğretmen olmak üzere toplam 459 kişi taşıyan feribotun alabora olması sonucu büyük bir facia yaşandı. Ülkenin güney kıyısında yaşanan kazada ilk belirlemelere göre 4 kişi hayatını kaybetti ancak 300'e yakın da kayıp var. Ölenlerden birinin lise öğrencisi diğerinin de mürettebat olduğu belirlendi.

ÖZEL KUVVETLER DALIŞ YAPIYOR
Byungpoong adasından 20 km açıkta yan yatan geminin içindeki en az 290 kişiye hâlâ ulaşılamadı. Bilançonun daha da ağırlaşmasından endişe ediliyor. 160 kadar da yaralı var. Kurtulanların çoğu, kaza yerine ilk giden balıkçılar ve özel tekneler tarafından karaya taşındı.
Yaklaşık 7 ton ağırlığında ve 146 metre uzunluğundaki Sewol adlı feribottaki arama çalışmaları 87 tekne ile 18 helikopterle devam ediyor. Güney Kore'nin özel NAVY Seal timleri de gemiye dalış gerçekleştirdi. Ancak kaza sonrası suyun çok bulanık olması nedeniyle arama çalışmaları aksıyor. Gemide sıkışan ve halen sağ olma ihtimali bulunan yolcular içinse zaman giderek daralıyor. Ayrıca deniz suyunun çok soğuk olması da kazazedelerin şansını azaltıyor.

KARAYA MI OTURDU?

Maksimum 900 kişi taşıyabilen gemideki yolcuların 325'inin başkent Seul yakınlarındaki Ansan Lisesi'nin öğrencisi olduğu ve 4 günlük okul gezisi kapsamında ülkenin güneyindeki tatil adası Jeju'ya gitmekte oldukları kaydedildi. Çocukların gemiye bindiği Incheon'da okul önünde toplanan öfkeli ailelerse yetkililerden bilgi almaya çalışıyor.
Sahil güvenlik ekipleri, Sewol isimli geminin hareket etmesinden yaklaşık 3 saat sonra yerel saat ile 09.00'da (TSİ: 02.00) yardım sinyali aldıklarını aktardı. Ancak kısa bir süre sonra geminin yan yatıp batmaya başladığı bilgisi geldi. İlk yardım sinyalinden 2 saat sonra da dev gemi tamamen sulara gömüldü.
Güney Kore basınına konuşan bir yolcu, büyük bir patlama sesi duyduklarını ve geminin daha sonra batmaya başladığını söyledi. Aynı yolcu kendilerine sağlam bir şeye tutunarak oturmaları gerektiği söylendiğini aktardı. Bazı yolcular da şiddetli bir sarsıntı hissettiklerini ve batmaya başladıklarını anlattı. 150'den fazla da araç taşıyan geminin neden alabora olduğu konusunda ise henüz bir açıklama yapılmadı. Olay sırasında hava koşullarının iyi olmasından ve kurtulanların ifadelerinden hareket eden uzmanlarsa, geminin karaya oturma ihtimali üzerinde duruyor.
Güney Kore'de ülkeye bağlı adalara her gün çok sayıda gemi seferi düzenleniyor. Ancak buna rağmen deniz kazaları çok nadir yaşanıyor. En son bilinen büyük deniz kazası Ekim 1993'te yaşanmış ve 323 kişi hayatını kaybetmişti.

Titanik gibi suya atladılar
Kimi yolcular sulara gömülmeden önce yan yatan gemiden denize atlayarak canını kurtarmaya çalışırken, can yeleklerini giyip sulardan kaçmak için yüksek yerlere tırmanan bazı yolcular da helikopterlerle son anda kurtarıldı (sağda).
BİZE ULAŞIN