Everest Dağı'nda çığ düştü

Nepal'in Katmandu şehrindeki dünyanın en uzun dağı Everest'te sabah saatlerinde çığ düşmesi sonucu 6 rehber hayatını kaybetti, 9'unun h'la kayıp olduğu açıklandı.

Nepal Turizm Bakanı Madhu Sudan Burlakoti, Everest dağında çığ düşmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, 'Çığ saat 6:30 sularında 2 numaralı kamp alanının hemen üzerine düştü. Bölgedeki rehberler ve tırmanıcılar yardım için çığ düşen bölgeye gitti. Katmandu'dan bir helikopter de yardım için bölgeye gönderildi' dedi.

Çığın altında kalan Nepalli rehberlerin tırmanma için kullanılan halatları dağcılar için hazırlamak amacıyla sabah erken saatlerde bölgeye gittikleri açıklandı. Çığın düştüğü bölge 'patlamış mısır sahası' takma adıyla biliniyor.

Everest dağına her yıl yüzlerce kişi tırmanma girişiminde bulunuyor. Büyük gruplar olarak tırmanan dağcılara rehberler öncülük ediyor. 1953 yılından beri zirveye dört binden fazla kişi tırmandı. Zealander Edmund ve Sherpa Tenzing Norgay dağın zirvesine ilk çıkan dağcılar oldu. 60 yıldır süren bu gelenekte yüzlerce dağcı da tırmanma sırasında hayatını kaybetti.
BİZE ULAŞIN