BM: Yermük'te 20 bin kişi açlıktan ölebilir

Suriye'de 150 binden fazla kişinin ölümüne, 9 milyon kişinin de evlerini terk etmesine neden olan iç savaşın yükünü siviller çekmeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler, başkent Şam yakınlarındaki Yermük Mülteci Kampı'nda 10 gündür gıda dağıtımının yapılamadığını duyurdu. Son gıda sevkiyatında bölgeye gönderilen miktarın, kampı 10 gün idare edebileceğini duyuran BM yetkili Chris Gunnes, yaptığı açıklamada "Yarından itibaren kampta yiyecek kalmayacak. Şimdiye kadar çocukların otla beslendiğine dair korkunç raporlar alıyorduk. Şu andan itibaren ise bölgedeki durum tarif edilemez derecede ciddi" ifadelerini kullandı. İç savaştan önce 250 bin Filistinliye ev sahipliği yapan bir sığınak noktası olan Yermük Mülteci Kampı, bugünlerde rejim bombardımanları dolayısıyla bir açık hava hapishanesi görünümü veriyor.

Gazeteciler döndü
Suriye'de kaçırıldıktan 10 ay sonra serbest kalan 4 Fransız gazeteci dün sabah Paris'e ulaştı. Kurtulmalarında, Türk yetkililerin önemli bir rol oynadığını söyleyen gazetecileri Cumhurbaşkanı François Hollande ve aileleri karşıladı.

Esad'dan Maalula'da hasar tespiti
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Hz. İsa'ya ev sahipliği yaptığına inanılan ve geçtiğimiz günlerde rejimin muhaliflerin elinden geri aldığı Maalula kasabasını ziyaret etti.

BİZE ULAŞIN