Kırım Tatarları paylaşılamıyor

Ukrayna'dan sonra Rusya da Tatarlar için etnik azınlığın haklarını güvence altına alan karara imza attı. Putin, eski Sovyet ülkelerindeki Rusça konuşanların pasaport almasını da kolaylaştırdı

Ukrayna'daki Batı yanlısı Kiev hükümetinin "yıkılan SSCB'yi yeniden kurmayı" hayal etmekle suçladığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün eski SSCB ülkelerinde yaşayan ve Rusça konuşanlara Rusya vatandaşlığı verilmesinin kolaylaştırılması için talimat verdi. Batı'yı ve NATO'yu da endişelendiren Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayaklanmayı destekleyen bir dizi karara imza atan Putin, ayrıca Sovyet diktatör Josef Stalin döneminde zulüm gören başta Kırım Tatarları olmak üzere Ermeni, Alman, Rum azınlıklara haklarını iade eden bir kararnameyi imzaladı. Rusya'ya 16 Mart'taki referandumla bağlanan Kırım'daki nüfusun yaklaşık yüzde 15'ini oluşturan Kırım Tatarları, bu imzayla Rusya ve Ukrayna arasında paylaşılamayan azınlık haline geldi. Ukrayna Parlamentosu da perşembe günü, 1944'te Stalin tarafından sürgün edilen Kırım Tatarları'na istinaden "etnik gerekçeyle sürgün edilen kişilerin haklarının iade edilmesine" ilişkin yasayı kabul etmişti. Rusya'ya bağlanmayı reddeden Kırım Tatarlarının Milli Meclisi'ne dün gelen maskeli ve askeri üniformalı kişiler, zor kullanarak meclis binasındaki Ukrayna bayrağının yerine Rusya Kırım Bölgesi bayrağı astı. Kırım Tatarları ise bu bayrağı indirerek yerine Kırım Tatarları bayrağını çekti.

LAVROV: ANLAŞMAYI KİEV BOZDU
Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, geçen hafta Cenevre'de varılan uluslararası anlaşmayı Ukrayna'nın deldiğini ileri sürerek, Slovyansk'taki Rusya yanlılarının kontrol noktasında önceki gün meydana gelen çatışmanın sorumlusunun Ukrayna'daki yasadışı Sağ Sektör olduğunu söyledi. ABDAB- Rusya-Ukrayna'nın imzaladığı anlaşmanın öngördüğü üzere Rusya yanlılarının devlet binalarını işgalini sonlandırmamasından Moskova'nın sorumlu olduğunu açıklayan ABD yönetimi ise binaları işgal eden maskeli ve turuncu-siyah askeri üniformalı kişilerin Rus askerleri veya Rus istihbaratçıları olduğunu açıkladı.
BİZE ULAŞIN