Prens Harry'nin 5 asker arkadaşı helikopter kazasında öldü

Geçen yıla kadar Apache helikopterinde Afganistan'da görev alan Prens Harry'nin 5 asker arkadaşı, Afganistan'daki helikopter kazasında öldü.

  • Dünya
  • Pazartesi 28.04.2014 10:37
Haberi "Harry'nin 5 arkadaşı cehennem kazasında öldü" başlığıyla veren The Sun on Sunday, Prens Harry'nin eski birliğinden olan arkadaşları için yas tuttuğunu bildirdi.

Kazada ölen askerlerin Prens Harry'nin geçen yıl Apache helikopterlerini uçurduğu Army Air Corps birliğinde görevli oldukları kaydedildi.

Bu birliğin özel SAS komandoları tarafından eğitildiği anlaşıldı.

5 kurbandan birinin Kraliyet Hava Kuvvetleri pilotu, dördünün Ordu mensubu olduğu bildirildi.

Afganistan'daki elit askerlerin kazaya uğrayan helikoptere koşup cesetleri çıkartmaya çalıştıkları belirtildi.

Kazada düşman parmağı olmadığı, kubanlarının hepsinin Özel Kuvvetler eğitimi için helikopterde bulundukları öğrenildi.

Bu kazayla birlikte Afganistan'da ölen İngiliz askerlerin sayısı 453'e çıktı.

Savunma Bakanlığı yayınladığı bildiride kazaya uğrayan LYNX MK9A helikopteriyle ilgili olarak "İngiliz helikopterin Güney Afganistan'da düştüğünü teyit edebiliriz. Kaza soruşturuluyor. Ailelere haber verene kadar yorum yapmamız uygun değil" dedi.

İngiliz Ordusu'ndaki bundan önceki kaza 32 yıl önce Falkland Adaları'nda olmuş ve 18'inin SAS komandosu olduğu 22 asker Sea King helikopterinde ölmüştü. Dolayısıyla bu Afganistan'daki ilk İngiliz helikopter kazası.

Savaşan İngiliz askerlerinin Noel'de Helmand'daki operasyonlarına son verip ülkelerine dönmeyi planlandığına dikkat çekildi.

Daily Mail ve The Daily Telegraph, helikopter kazasına geniş yer verirken, Daiy Mail kazanın Afganistan'da Pakistan sınırına yakın yerde İngiliz askerleri Afganistan'dan çekilmeye 6 ay kala meydana geldiğine dikkat çekti. 5200 İngiliz asker Nato 'nun komutasındaki görevlerinden Aralık aında dönme hazırlıkları yapıyorlar.
Daily Mail, İngiltere'nin Afganistan'daki en büyük helikopter felaketi olarak tanıladığı kazanın Savunma Bakanlığı'nın açıkladığı gibi mekanik bir arızadan meydana geldiğini belirtti. Kazadan hemen sonra Taliban'ın helikopteri bir roketle düşürdüğünü iddia ettiği bildirildi. İngiltere Savunma Bakanlığı uçağın düşman tarafından düşürülmediğini açıkladı.

Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre kazada ölen İngiliz askerler:

Yüzbaşı Thomas Clarke (30), Subay Spencer Faulkner (38), Kraliyet Hava Kuvvetleri Hava Teğmeni Rakesh Chauhan (29), Onbaşı James Walters (36), Yedek Onbaşı Oliver Thomas (26, Askeri İstihbarat taburundan). 5 asker de Prens Harry'nin geçen yıl görev yaptığı Arymy Air Corps'dan.
BİZE ULAŞIN