"Mısır mahkemesi meşru değildir"

Mısır'da seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye karşı darbe yaparak yönetimi ele geçiren Abdülfettah el Sisi Mısır halkına zulmetmeye devam ediyor.

  • Dünya
  • Salı 29.04.2014 12:16
Cunta mahkemesi tarafından verilen skandal kararı Müslüman Kardeşler Yöneticisi Dr. Muhammed Ferid El Şayyal A Haber'de Zeynep Bayramoğlu'nun sunduğu Kadraj'a değerlendirdi.

Mısır halkının demokrasiyi kurma çabaları karşısında tavır alındığını söyleyen Müslüman Kardeşler Yöneticisi Şayyal "Mısır siyasetinde en güçlü olan Özgürlük ve Adalet Partisi'ni, İhvan'ı parçalama işlemine girdiler" dedi.

Şayyal, "Burada Mısır halkı İhvan'a destek verdi ardından darbe geldi ve bu partiyi yasaklamaya çalıştılar. Bir takım suçlamalarla İhvan liderlerini ayrımcılığa tuttular ve yalan yanlış suçlamalara başladılar. Suçlanan insanlara kendilerini savunma hakkı verilmedi.Burada adil yargılamaya uymayan şekillerde karar verildi. Bir trajedi sahneye koyuluyor. Bu cuntanın içinde adalet olması söz konusu değil" şeklinde konuştu.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINEN TEMEL HAKLARDAN MAHRUM BIRAKILIYOR

Hapisteki kişilerin en temel haklarından mahrum olduğunu belirten Şayyal, "Cezaevindekilerin avukatlarıyla istişare etmesi söz konusu değil avukatlarını ilk defa mahkemede gördüler" dedi ve ekledi "Buradaki şartlar da uluslararası standartlara aykırı insani şartlara aykırı. Bunların hiç birini doktorların muayene etmesine izin verilmiyor. Bazıları hayatlarını kaybettiler. Ölene kadar tıbbi müdahalede bulunmadılar"
BİZE ULAŞIN