"Türkiye'den gelecek su barış suyu"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı, müzakere sürecinin merkezindeki doğalgaz ve su gibi kilit konuları A Haber'e değerlendirdi. "Türkiye’den gelen suyu güneydeki komşularımızla paylaşmaya hazırız" diyen Bakırcı, "Ada'daki doğalgaz'da Türklerin de payı var" dedi.

Çapraz müzakere sürecinde yaşanan hız kaybını "anlaşma taraftarı değiller. Metazori bir şekilde masaya oturtulmuş izlenimi veriyorlar. Anlaşmayı istemiyorlar, onlar Kıbrıs'ın tamamını istiyorlar." sözleri ile değerlendiren Bakan Bakırcı, sürece etki edecek en önemli adımlardan birine, Türkiye'den Ada'nın kuzeyine uzanan su projesine dikkat çekti... Türkiye'den gidecek olan suyun "Barış Suyu" olacağını ifade eden Hamit Bakırcı, "herhangi bir anlaşma konumunda biz dedik ki, bu su Kıbrıs'ın suyu olacak komşumuzla da paylaşacağız ve bu şekilde devam edecek. Ama biz iyi niyet olarak karşıdan bu iyi niyeti görmüyoruz maalesef. Sanki onlarda bir kıskançlık var, bu su niye geliyor diye kıskanıyorlar." şeklinde konuşu.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINAda'nın kuzeyinde TPAO'nun yaptığı araştırmalarda hem karadan hem de denizden olumlu sinyaller geldiğini belirten Bakırcı, Rum Lider Anastasiyadis'in doğal kaynaklar konusunda "Türkiye müşterimiz olabilir ama ortağımız olamaz" sözlerini "ortak olarak Türkiye'yi görmese de bizi görmek zorunda Kuzey Kıbrıs'ı. Dolayısıyla madem ki Kıbrıs'ı bir bütün olarak görüyorlar, o zaman bu doğalgaz üzerinde Türklerin de elbette bir payı vardır. Biz de anavatan Türkiye ile hem gönül birlikteliği içinde hem de ekonomik işbirliği içinde olduğumuz için aynı zamanda Türkiye'nin demektir." Şeklinde değerlendirdi.


BİZE ULAŞIN