Suriyeli Sümeyye ameliyat bekliyor

Suriyeli Sümeyye ameliyat bekliyor

Suriye’de Esad rejiminin saldırılarında bombaların hedefi olan 5 yaşındaki Sümeyye Şehani tüm vücudu yanmış halde acil ameliyat bekliyor.

  • Dünya
  • Cuma 02.01.2015 08:47

Suriye'de 4 yıldır süren iç savaş binlerce çocuğun hayatını kararttı ve karartmaya devam ediyor. Rejim güçlerinin sivillere yönelik attığı bombaların ortasında kalan Sümeyye Şehani'nin hayat hikâyesi yürek burkuyor. Halep'te ailesiyle birlikte oturan Sümeyye evlerine isabet eden bombaların hedefi oldu. 3 yaşındaki kızının ateşin ortasında kaldığını söyleyen baba Muhammed Şehani, "Kızımı alıp hastaneye nasıl götürdüm bilmiyorum" dedi. Halep'te Sümeyye'ye yapılan ilk müdahale küçük kızın hayatını kurtarırken, tek gözü ise görme yetisini kaybetti. Tüm vücudu yanan Sümeyye'nin acısı bununla da bitmedi. Halep'te yaşadığı şokun etkisiyle Sümeyye tam 2 yıldır tek kelime edemiyor.

TEKRAR GÜLMESİ İÇİN

Suriye'de yaşadıkları acılara dayanamayıp 2 sene önce Türkiye'ye gelen 9 nüfuslu Şehani ailesi önce Gaziantep'e ardından da Ankara'ya göç etti. Yaklaşık 2 yıldır Ankara'da yaşam savaşı veren aile, önceki gün İstanbul'a gelerek burada yaşamaya başladı. Sümeyye'nin anne ve babası ise kızlarının ameliyat olmasının tek istekleri olduğunu söyledi. Baba Şehani, "Maddi yardım beklemiyoruz. Kızımın acil ameliyatolması gerekiyor. Onun tekrar gülmesi için düzelmesi lazım" dedi.

KIZIMIN YÜZÜ GÜLSÜN

Halep'te yaşadığı şokun etkisiyle 2 yıldır konuşmayan Sümeyye'nin Halep'te geçirdiği tedavi masrafları 30 bin TL tutmuş. Sümeyye'nin babası Muhammed Şehani, tüm birikimlerini Sümeyye'nin tedavisi için harcadıklarını ve tek isteklerinin kızlarının yüzünün gülmesi için ameliyat olması olduğunu söyledi.

BARAKAYA MİSAFİR OLDULAR

Önceki gün Ankara'dan İstanbul'a gelen aile burada adeta bir barakaya misafir oldu. Muhammed Şehani'nin yeğeni 2 senedir İstanbul'da yaşıyor. Ankara'dan göç etmeye karar veren Şehani ailesi ise kalacak yerleri olmadığı için Eminönü'nden Küçük Pazar civarında bulunan yeğeninin barakasına misafir oldu. Tek göz barakada şu an yaklaşık 15 kişi yaşamaya çalışıyor. Akrabalarının desteği ile barakaya sığınan Şehani ailesi, kalabilecekleri bir yuva bekliyor. (Yeni Şafak)
BİZE ULAŞIN