Uçağı dev dalgalar yutmuş

Uçağı dev dalgalar yutmuş

Pazar günü düşen Air Asia uçağının deniz yüzeyine başarılı şekilde iniş yaptığı, ancak dev dalgalar tarafından suyun dibine çekildiği belirlendi

  • Dünya
  • Perşembe 02.01.2015
Singapur'a gitmek üzere geçtiğimiz pazar günü Endonezya'nın Surabaya kentinden havalandıktan sonra radardan kaybolan, ardından denize düştüğü anlaşılan Air Asia uçağıyla ilgili trajik bir ayrıntı ortaya çıktı. Havacılık dergisi Angkasa'ya konuşan uzmanlardan Dudi Sudibyo, kaptan pilot Iriyanto'nun uçağı başarılı bir şekilde deniz yüzeyine indirdiğini, ancak fırtına nedeniyle oluşan dev dalgaların uçağı dibe çektiğini açıkladı. Sudibyo, "Mevcut kanıtlara göre, kaptan inişi başarıyla gerçekleştirmiş görünüyor, ancak şiddetli dalgalar nedeniyle iniş başarılı olamadı" dedi. Uçağın enkazının tespit edilmesinden sonra bulunan bazı cesetlerde can yeleklerine rastlanması da, düşüşten önce yolcuların duruma hazırlandıklarını akıllara getirmişti. Uçağın çok yavaş seyrettiği, yukarı doğru manevra yapmak isterken de fırtına yüzünden kolayca düştüğü yorumları da yapılmıştı.

HAVA ŞARTLARI OLUMSUZ

162 yolcu ve mürettebatla denize çakılan uçağın enkazını ve cesetleri arama çalışmalarıysa hava şartları yüzünden güçlükle sürdürülüyor. Endonezya donanması ve hava kuvvetleri, "mümkün olan en kısa zamanda" sonuca ulaşmayı planladıklarını açıkladı.

İLK KİMLİK TESPİTİ YAPILDI
Şimdiye kadar 9 cesedin çıkarıldığı kazada ilk kimlik tespiti yapıldı. Endonezyalı kurban Hayati Lütfiye Hamid'in yakınları, cenaze töreninde gözyaşlarına boğuldu. Hamid'in cesedi, Batı Java bölgesinde dün toprağa verildi.
BİZE ULAŞIN