Öldüren yiyecek mochi

Japonların geleneksel pirinçten yapılan hamur işi yiyeceği mochi, bu yıl 9 kişinin ölümüne yol açtı

Öldüren yiyecek mochi
Japonya'da geleneksel olarak yeni yılda tüketilen ve pirinçten yapılan hamur işi, bu yıl da 9 kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu. Yetkililer, yeni yılın ilk 3 gününde "mochi" adlı yapışkan hamur işini yerken boğulma tehlikesi geçiren 128 kişinin hastanelere kaldırıldığını açıkladı. Başkent Tokyo'da boğazına mochi takılan 3 kişi ölürken, diğer kentlerde de 6 kişi bu yapışkan hamur işi nedeniyle hayatını kaybetti. Japonya'da 2013'te 3, 2012'de 2, 2011'de de 8 kişi mochi yerken boğulmuştu.

YEMEK SONRASINDA KARIN AĞRISINA DİKKAT! - TIKLAYIN

İYİCE ÇİĞNEYİN UYARISI
Gluten açısından zengin pirinçten yapılan mochi, Japonların yeni yıl mönüsünde önemli bir yere sahip. Pirincin un haline getirilmesi ya da uzun süre kaynatılmasıyla hazırlanan mochi, ızgara yapılarak ya da et suyunda kaynatılarak tüketiliyor. Tatlı soya sosu ya da su yosunu ile servis edilen mochi, yapışkan olduğu için bütün olarak yenildiğinde insanların boğazına kaçıp solunuma engel olabiliyor. Her yıl yeni yıldan önce yetkililer, insanlara özellikle yaşlılara ve çocuklara mochiyi küçük parçalara bölerek, iyece çiğneyerek yemeleri uyarısında bulunuyor. Uzmanlar da mochinin asla tek başına tüketilmemesi ve yutmadan önce iyice çiğnenmesi gerektiğine dikkati çekiyor. Mochiden ölümler, takma dişleri ya da iyice çiğneyememeleri nedeniyle yaşlılar arasında daha sık görülüyor.

FUKUŞİMA PİRİNÇLERİ TEMİZ ÇIKTI
Nükler santral kazasının ardından uzun süre radyasyon sızıntısı tehlikesine maruz kalan Japonya'nın Fukuşima şehrindeki pirinç tarlalarına, kazadan 3 sene sonra radyasyon testi yapıldı. Tarım Denetim Merkezi'nin Fukuşima gözlemcisi Tsuneaki Oonam, 2014 yılı içinde şehirdeki tarlalarından toplanan 360 bin tonluk pirinç mahsulünün radyasyon testinden geçirildiğini ve pirinçlerin temiz çıktığını bildirdi. Denetleme raporunun yayımlanmasının ardından, Fukuşima'daki pirinçlerinde radyasyon olduğu söylentileri son buldu.
BİZE ULAŞIN