Suriye muhalefetine Türkmen lider seçildi

Suriye muhalefetine Türkmen lider seçildi

'Suriye halkının meşru temsilcisi' olarak tanımlanan SMDK, İstanbul'da gerçekleşen toplantıda yeni başkanını seçti. Türkiye'de eğitim gören Türkmen Halid Hoca, SMDK'ya 6 ay boyunca başkanlık edecek

  • Dünya
  • Salı 06.01.2015
ABD önderliğindeki koalisyon uçaklarının Irak ve Suriye topraklarındaki operasyonu, IŞİD'in saldırıları, Şam rejiminin sivillere yönelik bombardımanı sürerken, ılımlı muhaliflerin çatı kuruluşu Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) yeni başkanını seçti. İstanbul'da gerçekleşen oylamada, SMDK'nın başına, kurumun eski Türkiye temsilcisi Halid Hoca (51) seçildi. Türkmen kökenli olan ve üniversite eğitimini Türkiye'de tamamlayan Halid Hoca, 56 oy alarak rakibi Nasır El Hariri'nin 6 oy önünde seçimi tamamladı.

EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE OKUDU

Kurumun başkan yardımcılığına Hişam Mervah seçilirken, iç tüzüğe göre bir kadın tarafından yürütülmesi gereken ikinci yardımcılık pozisyonuna Nagham Ghadri getirildi. SMDK'nın genel sekreterlik görevine de Şam doğumlu Muhammed Yahya Mektebi seçildi. SMDK'nın başkanlığına seçilen Halid Hoca'nın Türkiye'yle yakın ilişkisi dikkat çekiyor. Türkçe, Arapça ve İngilizce bilen Hoca, İzmir'deki Ege Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve ardından da Tıp eğitimini tamamladı. 2012'de kurulan SMDK, uluslararası camianın önemli bir kısmı tarafından 'Suriye halkının meşru temsilcisi' olarak tanınıyor. Suudi Arabistan, Katar, ABD, Fransa gibi ülkeler SMDK'yı, ılımlı muhaliflerin çatı kuruluşu olarak görüyordu. Şam rejimine karşı mücadele eden kimi gruplar ise SMDK'yı desteklemiyor.

SURİYE'NİN 2014 BİLANÇOSU KORKUNÇ! - TIKLAYIN
BİZE ULAŞIN