Yemen'de polis akademisine saldırı

Yemen'in başkenti Sana'daki Polis Akademisi yakınlarında patlayıcı yüklü araçla düzenlenen saldırı sonucu ölenlerin sayısının 35'e yükseldiği ve onlarca yaralı olduğu belirtildi.

Yemen'de polis akademisine saldırı

Patlamanın akademi binasının batı kısmında bulunan kapının önünde meydana geldiğini söyledi. Saldırı öğrencilerin yoğun olarak kapıyı kullandığı bir saatte meydana geldi.

Bakeri, sağlık yetkililerinden alınan bilgilere göre hastaneye kaldırılan yaralı sayısının 40'tan fazla olduğunu ifade etti.

Görgü tanıkları da saldırının bomba yüklü bir araçla yapıldığını, patlamanın ardından silah seslerinin duyulduğunu vurguladı.

SALDIRILAR ENGELLENEMİYOR

Ülkede son olarak başkent Sana'daki Tahrir Meydanı çevresinde beş ayrı yere yerleştirilen uzaktan kumandalı bombaların patlatılması sonucu bir kişi hayatını kaybetmişti.

Yemenli yetkililer saldırıdan El Kaide'yi sorumlu tutmuştu.

ÜLKEDE GÜVENLİK SORUNU

Yemen'de eski devlet başkanı Ali Abdullah Salih'in görevini bırakmak zorunda kaldığı 2011'deki ayaklanmanın ardından ülkede istikrar ve güvenlik sorunu sürüyor.

Güneyde ayrılıkçı Güney Hareketi, Yemen güvenlik güçleriyle çatışıyor. Kuzeyde ise Şii Husiler ile Sünni aşiretler ve ordu arasında sık sık çatışma yaşanıyor.

El Kaide ise güçlü olduğu birçok bölgede üslerini Yemen ordusuna kaptırıyor ancak buna karşın petrol ve doğalgaz borularına saldırarak orduyu operasyondan vazgeçirmeye çalışıyor.

Hasar gören boruların tamiri güvenlik nedeniyle uzun süre alıyor, bu nedenle de ülkede sık sık doğalgaz ve petrol arzında ciddi sorunlar yaşanıyor.

Yemen'de açlık sınırında yaşayan insan sayısı 10 milyona yaklaşmış durumda. (Al Jazeera)
BİZE ULAŞIN