Charlie Hebdo'dan kehanet gibi karikatür

Charle Hebdo binasına yapılan saldırı öncesi, derginin genel yayın yönetmeninin son karikatüründe silahlı bir kişinin "Ocak sonuna kadar bekleyin" dediği resmediliyordu.

Charlie Hebdo'dan kehanet gibi karikatür
2009 yılından beri derginin Genel Yayın Yönetmeni olan ve 'Charb' takma adını kullanan Stephane Charbonnier (47), çizdiği son karikatürde sanki saldırının haberini vermişti. "Fransa'da hâlâ saldırı yok" başlıklı karikatürde silahlı bir kişinin "Temennileri sunmak için ocak sonuna kadar bekleyin" dediği resmediliyordu.

"2022'DE DE ORUÇ TUTARIM"

Charlie Hebdo'nun 7 Ocak tarihli son sayısının kapağında, yeni romanı ile tartışma yaratan Fransız Yazar Michel Houellebecq var. Yazar, 3 haftadır Fransa'da büyük tartışma yaratan ve bugün kitapçılarda yer alacak Soumission (Teslimiyet) isimli romanında 2022 yılında Elysee Sarayı'na Müslüman bir cumhurbaşkanının seçilmesini konu ediyor. Dergi de dünkü kapağında yazarın fotoğrafına yer vererek "Sihirbaz Houellebecq'in tahminleri: 2015'te dişlerimi kaybederim, 2022'de de oruç tutarım" ifadelerini kullandı.

1 SAAT ÖNCE BAĞDADİ KARİKATÜRÜ

Derginin Twitter hesabından ise silahlı saldırıdan sadece 1 saat önce, yerel saatle 11.28'de IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi'yi konu alan bir tweet atılmıştı. Dergi, Twitter mesajında Bağdadi'yi vaaz verirken gösteren bir karikatürle birlikte "Bağdadi'nin de temennisi: Her şeyden önce sağlık" ifadelerine yer vermişti. Mesajdaki sağlık vurgusunun Fransa'da bir süredir devam eden doktorlar greviyle ilişkili olabileceği belirtilirken bazı yabancı basın organlarında saldırının nedeninin bu karikatür olabileceği iddiasına yer verildi.
BİZE ULAŞIN