Fransa saldırısı dünya basınında

Fransız ve dünya basınının gündeminde 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan karikatür dergisi Charlie Hebdo’ya düzenlenen saldırı var.

Fransa saldırısı dünya basınında
Fransa merkezli Liberation gazetesi kapağını bugün için siyah yaptı ve sayfa üzerine "Hepimiz Charlie'yiz" manşetini attı. Liberasyon, gazetenin çoğunu saldırı haberlerine ayırdı.
Merkez sağın güçlü gazetelerinden Le Figaro da aynı yöntemi izledi ve üç günlük yasa vurgu yaptı. Gazete, her zamanki mavi logosunu siyaha boyayarak, "Özgürlük katledildi" manşetini attı.

L'humanite de ana sayfasını siyaha boyayan gazetelerden oldu. L'humanite "Katledilen özgürlük oldu" manşetiyle çıktı.

FRANSA ÖLDÜRÜLDÜ

La Croix gazetesiyse "Fransa öldürüldü" manşetiyle çıktı. Gazetenin "ifade özgürlüğü kana bulandı" mesajı verdiği karikatürde,, "ifade özgürlüğü" yazısının üstüne mürekkep şişesinden damlalar akıyor.

Fransız Le Monde gazetesinin internet sayfasında ise olaya geniş yer ayrıldı ve katliam şüphelisi iki kardeşin polis tarafından paylaşılan fotoğrafları yayımlandı.

POLİS ALARMA GEÇTİ

Fransız Liberation gazetesi "Hepimiz Charlie'yiz" manşetini attı.

Saldırı dünya basının da gündemindeydi. ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesi, saldırının ardından polisin başlattığı insan avını duyuruyor. Haberde polisin Paris, Rems ve yakın bölgelerde alarma geçtiği bir çok noktada baskınlar yaptığı aktarılıyor.

"İSLAM'A KARŞI TEPKİ VE KORKU YARATACAK"

ABD'nin New York Times gazetesi ise bu saldırının Avrupa'da yarattığı tedirginliğe değiniyor. Aşırı sağın yükselişe geçtiği Avrupa'da bu saldırının islam dinine karşı tepki ve korku yaratacağından bahsediliyor. Ayrıca bu durumun fransa'da aşırı sağcı ulusal cephe partisinimn işine yarayacağı aktarılıyor.

İngiliz Guardian gazetesi Fransa'daki kanlı saldırının tüm Avrupa'da protestolara yol açtığını aktarıyor. Başta Paris olmak üzere Londra, Cenevre, Brüksel, Madrid ve Berlin'de terör saldırısının kınandığı ve ölenlerin anıldığı belirtiliyor.

İsrail'in Hareetz gazetesi de saldırının ardından başlayan "Ben Charlie'yim " protesto kampanyasını sayfalarına taşıyor. İnternetten binlerce kişinin protesto ettiği saldırıya en büyük tepkiyse meslektaşları öldürülen karikatüristlerden geliyor.

ALMAN MAIN ECHO DA SALDIRIYI KINADI


Main-Echo gazetesi Paris'teki terör saldırısına şu satırları ayırmış:

"Düşünmenin gücü Charlie Hebdo yazı işlerine yapılan silahlı saldırıyla kırılamaz. Tarih bunu kanıtlamıştır. Bu kez de farklı olmayacaktır. Sanat ve kültürün hayatımızı ve düşüncelerimizi zenginleştirmesine izin vermezsek nefes almaya devam ederiz ama zihnimiz körelir. İnsan olarak varlığımızı sürdürme hakkını kaybederiz. Ama böyle olmayacak. Bu hakkı tanımayanlara daha fazlasını söylemeye gerek yoktur."

LANDEDZEITUNG: TEPKİMİZ KARŞI NEFRET YARATMAK OLMAMALIDIR

Lüneburg'un Landeszeitung gazetesi terör korkusuyla özgürlüklerden taviz verilemeyeceğini vurguluyor:

"Radikal İslamcıların Batı'ya duydukları caniyane nefret infial ve öfkeye yol açıyor. Ama tepkimiz karşı nefret yaratmak olmamalıdır. Aksi takdirde nefretleşmeden, İslam dünyasının küreselleşmede kaybeden taraf olmasından Batı'yı sorumlu tutan gözü kararmış barbarlar galip çıkar. Estirilen terör havası karşısında hürriyetimizi güvenliğe kurban edersek, kaybeden taraf biz oluruz. Batı kültürüne Paris'te yapılan saldırı alıştığımız hayat tarzının bize piyangodan çıkmadığını göstermiştir. Terörün meydan okuyuşuna, din savaşlarına egemen olan 'ya biz, ya onlar' düşüncesine kendimizi kaptırmadan karşı çıkalım."

BİZE ULAŞIN