Çember daralıyor

Fransa, Charlie Hebdo dergisinde 12 kişiyi katleden iki kardeşi arıyor. Dün de bir soygun yapan kardeşler, yıllardır polis gözetimindeydi

Çember daralıyor
Fransa'nın başkenti Paris'in merkezinde bulunan haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo'nun ofisine yönelik önceki gün düzenlenen saldırının yankıları sürüyor. Derginin yazı işleri toplantısı sırasında gerçekleştirilen saldırıda Genel Yayın Yönetmeni Stephane Charbonnier ile birlikte 8'i gazeteci olmak üzere 12 kişi hayatını kaybetmişti. Katliamda 5'i ağır 10 kişi de yaralanmıştı. Fransa'da 40 yıldan fazla süredir en kanlı terör eylemini yapanları arama çalışmaları devam ediyor.

GÖZETİM ALTINDAYDILAR

Kimlikleri Şerif ve Said Kuaçi kardeşler olarak açıklanan saldırganların dün bir otoyol üzerindeki konaklama tesisinde görüldüklerini bildirdi. Gri bir arabayla kaçan saldırganların hala maskeli oldukları ve Kalaşnikoflar ile roketatar taşıdıkları belirtildi. Zanlıların, tesisi soydukları ve yine etrafa ateş açtıkları kaydedildi. Kuaçi kardeşlerin, aralarını Reims-Paris karayolunda terk ettikten sonra yakındaki bir binaya saklandığı iddia edildi. Bunun üzerine yaklaşık 3 bin polis çevrede operasyon başlattı. Paris'e 100 kilometre uzaklıktaki Aisne bölgesindeki bir bina polis tarafından kuşatıldı. Yaşları 32 ve 34 olan Kuaçi kardeşlerin kimlikleri terk ettikleri arabada unuttukları nüfus cüzdanlarından tespit edildiği belirtildi. Polis Cezayir asıllı Fransız vatandaşı olan saldırganları tanıyanların kendileriyle irtibata geçmelerini istedi. Saldırganların uzun süredir güvenlik ekiplerinin yakın takibinde oldukları bildirildi. Gözetim altındaki iki kardeşin, daha önce defalarca kez ölüm tehditleri alan bir dergiye yönelik bu denli büyük bir eylem gerçekleştirmesi ülkede güvenlik tartışmalarına neden oldu. Charlie Hebdo dergisinin üst katındaki televizyonun yöneticisi Luc Hermann, "Charlie Hebdo'nun ön kapısının önünde uzun bir süre bir arabada iki polis beklemişti. Son haftalarda polis yoktu. Polislerin neden orada bulunmadıkları büyük bir soru" dedi.

RAP SÖYLÜYOR VE UYUŞTURUCU SATIYORDU
Cezayir kökenli Fransa vatandaşları Şerif ve Said kardeşlerin saldırı sırasında "Peygamberin intikamını almaya geldik" şeklinde bağırdıkları ileri sürülmüştü. Saldırganların neden böyle bir katliam yaptıkları bilinmiyor. Yemen El Kaidesi'ne bağlı oldukları düşünülen saldırganların, 10 yıl önce Yemen'de suikast eğitimleri aldıkları ileri sürüldü. Şerif Kuaçi'nin TV'lere verdiği röportajlar ve sahneye çıkıp rap söylediği görüntüler ortaya çıktı. 2008'de hakkındaki terör suçlamaları dolayısıyla 3 yıl hapis cezası alan Şerif, 18 ay hapis yattıktan sonra salıverilmişti. Şerif'in uyuşturucu sattığı ileri sürüldü. 2010'da kardeşler, 1995'te Paris metrosuna saldırı düzenleyerek ömür boyu hapis cezası alan Sumeyn Ali Belkacem adlı teröristi hapisten kaçırma girişiminde bulunmaktan yargı önüne çıktı.

PARİS'TE YENİ SALDIRI
CharlIe Hebdo saldırısının şokunu atlatılamadan, Paris'te dün sabah yeni bir eylem daha gerçekleşti. Montrouge banliyösünde bir trafik kazası yaşandı. Olay yerine iki polis memuru gitti. Kaza yapan araçta bulunan makineli tüfekli, çelik yelekli ve siyah kıyafetli saldırgan, bir kadın polis memurunu öldürdü, bir zabıtayı da ağır yaraladı. Kimliği tespit edilemeyen saldırgan kaçtı. Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, bu saldırı ile Charlie Hebdo dergisine düzenlenen eylem arasında bağlantı olduğuna dair ellerinde kanıt bulunmadığını söyledi.

DERGİ HAFTAYA 1 MİLYON BASILACAK
Saldırıda hayatını kaybeden Charlie Hebdo dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Stephane Charbonnier, 2012'deki röportajında "Diz çökerek yaşamaktansa, dimdik ölmeyi tercih ederim" demişti. Charlie Hebdo dergisinin avukatı Richard Malka ise, derginin önümüzdeki hafta 1 milyon adet basılacağını söyledi. Derginin ortalama tirajı 60 bin.

İSYANI ÇİZDİLER
Sosyal paylaşım siteleri ve basın yayın organları, Charlie Hebdo'yu destekleyen karikatürlerle doldu. #JeSuisCharlie (Ben Charlie'yim) hashtag'i altında yayımlanan karikatürlere dünyanın dört bir tarafından yüzlerce çizer katkıda bulundu. Kalemlerin silahlardan daha etkili olduğunu gösteren ve fikir özgürlüğünü vurgulayan eserler, günün en çok dikkat çeken paylaşımları arasında yer aldı.
BİZE ULAŞIN