Davutoğlu Paris'teki yürüyüşe katılacak

Bugün Paris'te 1 milyon kişi terörü lanetleyecek. Yürüyüşe katılacak Başbakan Davutoğlu için "Çoğunluğu Müslüman olan bir ülkenin lideri olarak en önemli katılımcılardan biri" yorumları yapıldı

Davutoğlu Paris'teki yürüyüşe katılacak
Paris'te yaşanan 3 günlük terör kâbusu, sadece Fransızları değil dünya liderlerini de bir araya getirdi. Bugün Paris'te düzenlenecek yürüyüşte Fransa siyasetinin tüm kanatlarının yanı sıra İtalya, Almanya, İngiltere, Belçika, İspanya, Hollanda, Mali, Danimarka, Tunus, Nijer liderleri de hazır bulunacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu ise 'çoğunluğu Müslüman olan bir ülkenin lideri' olarak, 'gösterinin en önemli katılımcılarından biri' şeklinde değerlendirildi. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, "Başbakanımız Fransa'nın davetine icabetle yürüyüşe katılacaktır" denildi. Avrupa Konseyi Başkanı, Avrupa Komisyonu Başkanı, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi, NATO Genel Sekreteri, ABD Adalet Bakanı ve Rusya Dışişleri Bakanı da Paris'te bulunacaklarını duyurdu. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın yanı sıra, rakibi ve eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de yürüyüşe katılacak. Aşırı sağcı parti Ulusal Cephe'nin (FN) durumuysa tartışma yarattı. Partinin kurucusu Marine Le Pen dün, "Herkes 'Hepimiz Charlie'yiz' diyor. Kusura bakmayın ama ben Charlie değilim. Onlar FN'nin düşmanlarıydı, partimizin kapanmasını istiyordu" dedi. Paris'in sembol meydanlarından Republique Meydanı'nda saat 15.00'te başlayacak ve Fransa'nın son dönemde gördüğü en büyük yürüyüş olması beklenen organizasyona 1 milyonun üzerinde kişinin katılacağı tahmin ediliyor.

GÜVENLİK HAD SAFHADA
Paris'teki gösterinin yeni bir terör eylemine sahne olmaması için yetkililer seferber oldu. Fransa genelinde 88 bin polisin tetikte olduğu, Paris polisine destek olması için de bin 350 askerin görev yapacağı duyuruldu. İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve "Gösterilerin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için tüm önlemler alındı" açıklamasında bulundu. Gösteri süresince toplu taşıma araçları izlenecek ve yürüyüşün yapıldığı bulvarların çevresinde helikopterler uçacak.
BİZE ULAŞIN