Market zanlısı: IŞİD'e bağlıyım

Paris'te Yahudi marketindeki rehine eylemini düzenleyen ve operasyonda öldürülen Amedy Coulibaly’nin IŞİD’e bağlılığını açıkladığı video ortaya çıktı.

Market zanlısı: IŞİD'e bağlıyım

Yahudi süpermarketinde rehin aldığı dört kişiyle birlikte ölen Amedy Coulibaly'nin Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) bağlılığını açıkladığı bir video çektiği ortaya çıktı. Videoda "Charlie Hebdo saldırısını yapan kardeşlerle bağlantılı mısın?" sorusuna cevap veren Coulibaly, bazen birlikte, bazen de ayrı iş yaptıklarını ve Kouachi kardeşlere maddi yardımda bulunduğunu söylüyor. Coulibaly, Charlie Hebdo'ya yapılan saldırıyı meşru bulduğunu da belirtiyor.

Kameraya konuşan Coulibaly'nin bu videoyu kadın polisi öldürdükten sonra çektiği anlaşılıyor. Ancak bugün ortaya çıkan videonun kurgusu Coulibaly'nin öldürülmesinden sonra yapılmış. Zira video süpermarket eyleminin de videolarını içeriyor.

Amedy Coulibaly, 8 Ocak'ta bir kadın polisi öldürmüş, ertesi gün de Paris'te Yahudi marketindeki 20 kişiyi rehin almıştı. Operasyon yapan polis, Coulibaly ile birlikte 4 rehinenin cesedini bulmuştu.

ÖLMEDEN ÖNCE KONUŞTULAR

Paris'te iki ayrı operasyonda öldürülen 3 saldırgan, operasyon öncesi bir televizyon kanalına konuşmuştu. Marketteki saldırgan, eylemini Charlie Hebdo zanlılarıyla 'bağlantılı' bir şekilde yaptığını ve IŞİD'e bağlı olduğunu söylemişti.

Charlie Hebdo'ya saldırıp 12 kişiyi öldürdükten sonra kuşatılarak öldürülen kardeşlerden Şerif Kouachi, Yemen El Kaide'sinin kendisini gönderdiğini ve finanse ettiğini belirtmişti.

Amedy Coulibaly'nin ismi Charlie Hebdo'ya yapılan saldırının zanlısı Şerif Kouachi ile birlikte 2010 yılındaki bir hapishane firarı soruşturmasında geçti.

İki ismin 1995'te Paris'teki bir metro istasyonunda 30 kişinin yaralanmasına neden olan Cezayirli Smain Ait Ali Belkacem'i hapishaneden kaçırmaya çalıştığı iddia edildi. Coulibaly ve Kouachi başarısız girişimi planlayan Cemal Beghal'in yanında görüldü. Coulibaly davadan dolayı hüküm giydi. Kouachi ise ceza almadı. (Al Jazeera)
BİZE ULAŞIN