Uyanınca felç geçiriyor

Uyanınca felç geçiriyor

İngiltere'de uyandıktan bir süre sonra kısmi felç geçiren kadın, hareket edememesinin yanı sıra sesini bile çıkaramayacak kadar tutuklu kalıyor

İngiltere'de yaşayan 32 yaşındaki Kirst Corbett, uyandıktan sonra bir süreliğine kısmi felç geçirdiği için her gece yatağına korkarak giriyor. Corbett, kısmı felç geçirdiğinde hareket edememekle beraber sesini bile çıkaramayacak kadar tutuklu kalıyor. Corbett'in geçirdiği kısmi felcin süresi bazen birkaç saniye, bazen de birkaç dakika sürebiliyor. Corbett, "Uyumaya korkuyorum. Uyuyakalmak umuduyla geç saatlere kadar kitap okuyor veya TV seyrediyorum" diyor. Uyandığında zor zamanlar yaşadığını söyleyen Corbett, "Gecenin ortasında uyanıyorum, ama ellerimi ve bacaklarımı hareket ettiremiyorum. Yardım istemek için çığlık atamıyorum bile" diyen Corbett, haftada birkaç kez bu durumu yaşadığını söylüyor. Uyku felci adı verilen rahatsızlık, bedenin uyumasını sağlayan hormonların uyanıldığında yok olmamasından kaynaklanıyor.

TEDAVİ YÖNTEMİ BULUNMUYOR

Rahatsızlığa sahip olan kişinin bilinci açıkken geçici bir felç yaşıyor. Uyku felci için tek bir tedavi yöntemi bulunmuyor ve kişinin önce uykuyla ilgili başka bir sağlık sorunu olup olmadığına bakılıyor. Tedavide uyku kalitesini artırıcı metodlar, psikolojik tedavi ve antidepresan kullanılıyor.
BİZE ULAŞIN