ABD'nin Paris'te temsil edilmemesi olay oldu

Dünya liderlerinin katıldığı Paris'teki terör karşıtı yürüyüşe ABD'den herhangi bir üst yetkilinin katılmaması Amerikan medyasında geniş yankı uyandırdı.

ABD'nin Paris'te temsil edilmemesi olay oldu

Fransa'nın başkenti Paris'teki Republique Meydanı'nda terör saldırılarında ölenler anısına yapılan yürüyüşte Almanya, İtalya, İngiltere ve Türkiye dahil olmak üzere 44 ülkenin üst düzey yetkilileri Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile birlikte yürüdü.

Dev yürüyüşe ABD'yi temsilen ise sadece Paris Büyükelçisi Jane Hartley katıldı. Amerikan medyası neden Başkan Obama'nın Paris'e gitmediği ve yardımcısı Joe Biden, Dışişleri Bakanı Jonh Kerry gibi isimleri yerine göndermediği sorusunu sordu.

Dikkat çeken bir başka detay ise ABD Adalet Bakanı Eric Holder'ın yürüyüş yapıldığı sırada Paris'te olmasına rağmen yürüyüşe katılmamasıydı.

Holder, teröre karşı alınması gereken önlemlerin tartışıldığı uluslararası güvenlik zirvesine katılmak için Paris'e gelmişti.

DÜNYANIN BAŞKENTİ PARİS!- TIKLAYIN

OMUZA OMUZA OLMASI ANLAMLI OLURDU

Beyaz Saray'dan henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmazken Başkan Obama ülke basınının hedefi haline geldi. CNN ve FOX tarafından ABD hükümetine bu yönde büyük eleştiriler getirildi.

İşte CNN'in deneyimli gazetecisi Fareed Zakaria'nın bu konudaki sözleri: "Fransa ABD'nin derin ideolojik müttefiki olmasına rağmen Sayın Obama yürüyüşe neden katılmadı. Obama'nın da o yürüyüşte diğer liderlerle omuz omuza durması daha anlamlı olurdu.

Güvenlik endişelerinin gösterilmesi neden Netenyahu ya da Abbas veya diğer liderleri caydırmadı? Ama Obama'nın olmayışı tedirginliğini arttırdı."

BİZE ULAŞIN