Saldırının şifreleri çözülüyor

Paris katliamlarının izleri Bulgaristan ve Afganistan'a uzandı. Bulgaristan sınırında saldırganlarla ilişkili bir kişi tutuklandı. Hayat Boumedienne'i ise Afganistan bağlantılı kişilerin Suriye'ye kaçırdığı ortaya çıktı

Saldırının şifreleri çözülüyor
Paris'te 3 gün boyunca art arda yaşanan ve 17 kişinin ölümüne neden olan terör saldırılarını aydınlatma çalışmaları devam ediyor. Fransa'daki eylemlerle alakalı olarak harekete geçen Türk ve Bulgar istihbarat ekipleri, Kuaşi kardeşler ve Amedy Coulibaly'yle ilgili önemli detayları ortaya çıkardı. Bulgaristan Ulusal Televizyonu'nun yayınladığı bir habere göre, Kapıkule'nin karşısındaki Andreevo Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye geçmek üzereyken 1 Ocak'ta tutuklanan Fritz Jolie Joaquin adlı Fransız vatandaşının, Charlie Hebdo saldırısını gerçekleştiren Kuaşi kardeşlerle iletişimde olduğu tespit edildi. Fransa'nın "komplo kurmak ve terörist eylemler planlamak" suçuyla aranan Joaquin'in iadesini talep ettiği belirtildi.

CHARLIE HEBDO SALDIRISINDA PLAN DEĞİŞMİŞ! - TIKLAYIN

BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NDAN HAYAT BOUMEDIENNE AÇIKLAMASI - TIKLAYIN

AFGANİSTAN BAĞLANTISI

Cuma günü bir koşer markete gelerek müşterileri rehin alan ve 4 kişiyi öldüren Amedy Coulibaly'nin imam nikahlı karısı Hayat Boumedienne'in 2 Ocak'ta Madrid üzerinden Türkiye'ye, ardından da Suriye'ye geçtiği Türk istihbaratı tarafından tespit edilmişti. Le Figaro gazetesine göre Fransa ve Türkiye istihbaratının işbirliği sonucunda Boumedienne'e Türkiye'de eşlik eden Mehdi Sabri Belhoucine'in Afganistan'daki terörist gruplarla ilişiği olduğu anlaşıldı. Belhoucine'in ağabeyi Muhammed Belhoucine'in Afganistan'daki gruplara militan toplamak suçundan, Fransa'da 2 yıl hapis cezası aldığı ortaya çıktı. Fransız yetkililer dün, saldırıda kullanılan silahların yurtdışından ülkeye sokulduğunu duyurdu.

ABD'NİN PARİS'TE TEMSİL EDİLMEMESİ OLAY OLDU - TIKLAYIN

ŞERİF KUAŞİ VE COULIBALY'NİN VUKUATLARI VARMIŞ - TIKLAYIN

DERGİ 3 MİLYON BASILDI
Haftada ortalama 60 bin basılan Charlie Hebdo dergisi, bu hafta 3 milyon adet basıldı, 16 dile çevrildi ve 25 ülkede satışa sunuldu. Kapakta, Hz. Muhammed'e atfen çizilen karakterin bulunduğu ve elinde "Ben Charlie'yim" yazılı bir pankart tuttuğu belirtildi. Derginin bu haftaki başlığı ise "Tout est pardonne" (Her şey affedildi) olarak belirlendi. Saldırının ardından dünyanın birçok ülkesinden çizerin Charlie Hebdo'ya katkıda bulunmak istediği fakat bugün yayımlanan sayının, derginin kendi çizerleri tarafından hazırlandığı açıklandı.

PARİS'TE SALDIRIYA UĞRAYAN DERGİNİN TARİHİ - TIKLAYIN

KURBANLAR TOPRAĞA VERİLDİ
Paris saldırılarında hayatını kaybeden 3 polis memuru, dün Cumhurbaşkanı François Hollande'ın da katıldığı bir cenaze töreninin ardından toprağa verildi. Törenin sembol ismiyse, Charlie Hebdo dergisini korurken teröristler tarafından kafasına tek kurşun sıkılarak öldürülen Müslüman memur Ahmed Merabet'in acılı annesi oldu. Market saldırısında hayatını kaybeden 4 Yahudi de dün Kudüs'te düzenlenen törenin ardından defnedildi.
BİZE ULAŞIN