Devlet başkanı deviren falcı

Falcısının tavsiyesiyle sürpriz erken seçime giden Sri Lanka Devlet Başkanı yenildi. Falcı kendini 'Nostradamus bile yanılabilir' diye savundu

Devlet başkanı deviren falcı
Sri Lanka'da iki dönemdir devlet başkanlığı görevinde bulunan ve sürpriz bir şekilde erken seçime giden Mahinda Rajapaksa'nın, kaybettiği seçim kararını özel falcısının tavsiyesiyle aldığı ortaya çıktı. Falcı Sumanadasa Abeygunawardena'nın "Seçime gidin kazanacaksınız" tavsiyesine uyarak erken seçim kararı alan Rajapaksa, 9 Ocak'ta açıklanan sonuçlara göre oyların yüzde 41'ini alırken, rakibi Maithripala Sirisena yüzde 56 ile birinci oldu. Falcının seçim sonuçları hakkındaki yorumu ise herkesi şaşırttı. Hem başkanın iktidarına hem de kendi şöhretine gölge düşmesine neden olan falcı, seçim sonuçları hakkında "Nostradamus bile yanılabiliyor" yorumunda bulunarak kendisini savundu.

NOSTRADAMUS'UN BİLİNMEYEN KEHANETLERİ - TIKLAYIN

32 YILLIK 'KEHANET DANIŞMANI'YDI

Sonuçların açıklanmasından sonra uzun bir süre medyada görünmekten kaçınan falcının ortaya çıkışı ülkede sansasyon yarattı. Bir telefon röportajında konuşan Abeygunawardena, "İnsanlarla ve özellikle medyaya konuşmaktan kaçınıyorum. Ancak biliyorum ki büyük bir takipçi kitlem var ve onlar benim arkamda duracak" dedi. "Başkanın kazanmasına en fazla yüzde 5 oy oranında bir yardımım olabilirdi. Başkan olmak için şansa ihtiyacınız var" diyen 63 yaşındaki falcı, 32 yıldır Rajapaksa'nın "kehanet danışmanlığını" yürütüyordu. Artık bu görevini devam ettiremeyecek olan Abeygunawardena, danışmanlıkla birlikte kendisine tahsis edilen limuzin, şoför ve devlet yönetimindeki bir bankada kendisine verilen görevden de vazgeçmek zorunda kalacak.

"ÖLÜYÜ DİRİLTEMEYEN" BÜYÜCÜ KABİLEYİ KIZDIRDI - TIKLAYIN

'SIRTIMDAN BIÇAKLADI'
Seçimin tek galibi ise 63 yaşındaki Sirisena oldu. Sirisena, Rajapaksa'ya yakın isimler arasında yer alıyordu. Kasım ayında ikilinin arası açıldı. Rajapaksa ayrılığı "Akşam birlikte yediğim kişi, ertesi sabah sırtıma bıçak sapladı. İhanete uğradım" sözleriyle değerlendirmişti. Sirisena, çoğunluğu oluşturan Seylanlar'ın yanı sıra Tamil azınlığın, Müslümanlar'ın ve Hrıstiyanlar'ın da desteğini almayı başardı. Olay, Sri Lanka'da devlet yönetiminin falcılarla ilk kez gündeme oturuşu değil. Bundan yaklaşık 6 yıl önce de ülkenin tanınmış astroloğu Chandrasiri Bandara, Rajapaksa'nın kısa süre sonra görevinden ayrılacağı kehanetinde bulunduğu için gözaltına alınmıştı. Bandara'nın gözaltına alındığı haberlerini doğrulayan emniyet kaynakları, polisin söz konusu "kehanetin kaynağı"nı araştıracağı açıklamasında bulunmuştu.
BİZE ULAŞIN