İsrail polisi 2 Filistinliyi öldürdü

İsrail güvenlik güçlerinin Batı Şeria ve Nakab bölgelerinde Filistinlilere ateş açması sonucu iki kişi hayatını kaybetti.

İsrail polisi 2 Filistinliyi öldürdü
İsrail Parlamentosu Knesset'te bulunan parlamenter Talip Sanı, İsrail askerlerinin soğukkanlı bir şekilde İsrail vatandaşı Achar ailesinden bir Filistinli genci öldürdüğünü söyledi.

Sanı, gencin 26 yaşında ve silahsız olduğunu, güvenlik güçlerinin istemesi halinde kendisini gözaltına alabileceklerini, fakat öldürerek ortamı daha gerin hale getirmeyi tercih ettiklerini vurguladı.

İsrail güvenlik güçleri ise Nakab'ın Raht bölgesinde halkın askerlere taşlarla saldırması sonucu iki güvenlik görevlisinin yaralandığını, halkı dağıtmak için ateş açıldığını ve askerlerin orada suçluları yakalamak için bulunduklarını söyledi.

İsrail radyosu ise askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, Batı Şeria'nın güneyindeki Rami Levy alışveriş merkezi önünde 30 yaşındaki Filistinlinin, askerlerin açtığı ateş sonucu öldüğünü duyurdu.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, adı açıklanmayan Filistinlinin, Gush Etzion yerleşim birimindeki Rami Levy alışveriş merkezi önünde, Yahudi yerleşimcinin aracını "çalmaya kalkıştığı esnada" öldürüldüğünü iddia etti.
Olayda 1 Filistinli de gözaltına alındı.

İsrail baskı uyguluyor

Filistinlilerin öldürülmesi İsrail polisinin Batı Şeria'da güvenliği en üst seviyeye çıkardığı bir döneme denk geldi. İsrail güvenlik güçleri hemen hemen her gün Filistinlilerin ev ve işyerleri düzenledikleri baskınlar düzenliyor. Şu ana kadar yüzlerce kişi gözaltına alındı.
Filistinlilere ait Cami ve ibadethanelerde güvenlik bahanesi ile İsrail askerleri tarafından sürekli kuşatma altında. Burada ibadet etmek isteyenler üst araması başta olmak üzere çeşitli sıkıntıların ardından ancak içeri girebiliyor veya geri dönmek zorunda kalıyor.
İsrail ordusu Batı Şeria'da yerleşimleri ve İsrail'in insan hakları ihlallerini protesto eden Filistinlilere sık sık sert müdahalelerde bulunuyor.
BİZE ULAŞIN