Paris saldırganı Cherif Kouachi gizlice defnedildi

Paris'te 7 Ocak'ta mizah dergisi Charlie Hebdo'ya kardeşiyle birlikte saldırı düzenledikten sonra polis tarafından öldürülen Cherif Kouachi'nin cenazesi sıkı güvenlik önlemleri altında gece gizlice defnedildi.

Paris saldırganı Cherif Kouachi gizlice defnedildi
Yerel yetkililer, Cherif Kouachi'nin Paris'in banliyölerinden Gennevilliers'de dün gece toprağa verildiğini söyledi.

Cherid Kouachi'nin kardeşi Said Kouachi de Cuma akşamı doğudaki Reims kentinde gömülmüştü.

Reims belediye başkanı Kouchai'nin buraya gömülmesine karşı çıkmıştı. Ancak belediye başkanı sonunda yasa gereği bunu kabul etmek zorunda kaldı.

Cezayir asıllı kardeşlerin düzenlediği saldırıda 12 kişi ölmüştü. Kouachi kardeşler, olaydan iki gün sonra Paris'in kuzeyinde, girdikleri bir depoda öldürülmüştü.

ANIT MEZAR ENDİŞESİ

Fransız yetkililer, İslamcılar tarafından anıt mezarlara dönüştürülmemesi için iki kardeşin de mezarlarına isimlerinin yazılmadığını söylediler.

Saldırıyı Kouchi kardeşlerle birlikte planladığını söyleyen ve 9 Ocak'ta bir Yahudi süpermarketinde 19 kişiyi rehin aldıktan sonra öldürülen Amedy Coulibaly'nin nerede gömüleceği ise henüz bilinmiyor.

Rehinelerden dördünü öldürdüğü açıklanan bir gün önce de Paris'te bir kadın polisi öldürdüğü sanılıyor.

Gennevilliers belediyesinden bir yetkili, AFP ajansına Cherif Kouachi'nin cenazesi toprağa verilirken hiç bir aile üyesinin hazır bulunmadığını söyledi.

Hafta başında Reims Belediye Başkanı Arnaud Robinet, ailesinin Said Kouachi'nin buraya gömülmesi talebini kesinlikle reddedeceğini açıklamıştı.

Ancak Robinet Cumartesi günü yaptığı açıklamada, hükümet tarafından bunu kabul etmeye zorlandığını söyledi.
Said Kouachi'nin karısının gazetecilerin kendisini takip edeceği ve mezarının yerinin belli olacağı endişesiyle mezarlığa gelmediği belirtiliyor.
BİZE ULAŞIN