İtalyan senatör o kızları suçlayınca olay oldu

İtalyan senatör o kızları suçlayınca olay oldu

İtalya'da Senato Başkan Yardımcısı Maurizio Gasparri’nin, Suriye’de kaçırıldıktan beş ay sonra serbest bırakılan ve bunun için 12 milyon dolar fidye ödendiği iddia edilen iki kadın yardım görevlisiyle ilgili sözleri tepki çekti. "Vanessa ve Greta, savaşçılarla kendi rızalarıyla mı ilişkiye girdi?" diyen Gasparri, iki kadına fidye verilmişse, bunun büyük bir hata olduğunu söyledi.

  • DHA
  • Dünya
  • Pazartesi 19.01.2015 11:30
Nusra Cephesi üyeleri tarafından kaçırıldığı düşünülen 21 yaşındaki Vanessa Marzullo ile 20 yaşındaki Greta Ramelli, geçen Perşembe günü Türkiye üzerinden Roma'ya getirildi.

Eski başbakanlardan Silvio Berlusconi'nin lideri olduğu Forza Italia'ya (Haydi İtalya) üye olan Maurizio Gasparri, mikroblog sitesi Twitter'dan paylaştığı iletide yazdığı, "Vanessa ve Greta, savaşçılarla kendi rızalarıyla mı ilişkiye girdiler? Ve bunu biz ödüyoruz" iddiasıyla tepkileri üzerine çekti.

"Gasparri Twitter'dan defol" başlığıyla açılan hashtag kısa sürede Twitter'daki ülke gündeminin ilk sırasında yer alırken, Gasparri'ye destek çıkarak, rehineleri itham edenlerin sayısı da oldukça arttı.

Ünlü Yazar Roberto Saviano Twitter hesabından, "İtalyan senatörleri, Gasparri'nin başkanlık yapacağı günlerde, onurlarını koruyarak salondan çıkmaya davet ediyorum" diye tepkisini gösterdi.

GASPARRİ: BANA SANSÜR UYGULANIYOR


Sosyal medyada istifaya davet edilen ve daha önce de birçok kez gaflarıyla gündeme gelmiş olan Gasparri ise, La Repubblica'ya verdiği röportajda kendisini şu sözlerle savundu:

"Bu haberi 'piove governo ladro' adlı bir sitede okudum. Bunun sadece doğru olup olmadığını anlamak istemiştim. Bu site, o iki kadının, savcılara verdikleri ifadeden yola çıkarak bunu aktarmış. Bunun doğru olmadığını umduğumu da yazdım. Bana karşı bir sansür havası var. Ben bir şey iddia etmedim, sadece sordum. Bunda kötü bir şey yok. Eğer o site yalan haber yaptıysa bunun bedelini birileri ödemeli."

Kurumsal kimliği hatırlatılan ve bu nedenle Twitter'ın bu tarz şeylerin yazılması için doğru bir platform olmadığı hatırlatılan Gasparri, "Orası şeffaflık yeridir. Soru sormamda sakınca görmüyorum. Problem nedir?" diye karşılık verdi.

Gasparri, "Bakın, ben fidye ödenmesine karşıyım. Beni de kaçırsalar, hükümetin benim için para ödemesini asla istemem. O kadınların Suriye'ye neden gittiklerini bilmiyorum" diye sözlerine devam etti.

Serbest kaldıktan sonra İtalyan savcılara ifade veren Marzullo ve Ramelli, rehin tutuldukları süre boyunca ne şiddete uğradıklarını ne de cinsel tacize maruz kaldıklarını söylemişlerdi.
BİZE ULAŞIN