Haseke'de Esad katliamı: 160 ölü

Haseke'de Esad katliamı: 160 ölü

Haseke’nin kırsalındaki Tel Hamis bölgesine bağlı Hanse Köyü’nde bir pazar yerine Suriye rejimine bağlı savaş helikopterlerinin varil bombalarıyla saldırması sonucu 160 kişi öldü.

  • Dünya
  • Çarşamba 21.01.2015 11:17

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), yaptığı açıklamada, orduya ait helikopterin, kente bağlı Hanse köyünde bulunan hayvan pazarına düzenlediği saldırıda, ölü sayısının 160'a ulaştığını, 100'den fazla kişinin de yaralandığını bildirdi.

SRGC, açıklamasında 'Varil bombalı saldırı sonucu hayvan pazarı kan gölüne döndü. Bombanın parça tesirli olması dolayısıyla cesetler tanınmaz halde. Ölenler arasında kadın ve çocuklar da var' dedi.

Yaralıların bölgedeki hastanelere kaldırıldığını vurgulayan SRGC, olayı 'katliam' olarak niteledi.

Kaynaklar ölenlerin 45'inin kimlik tespitinin yapıldığını birçok cesedin ise parçalandığından dolayı kimlik tespitinin yapılamadığını belirtti.

Yaralananlar Haseke, Kamışlı, Şedade, Meyadin ve Deyr Ezzoror kentindeki hastanelere taşındı.

5 VARİL BOMBASI ATILDI

Görgü şahidi Muhammed Ahmed, rejime ait helikopterlerin bölgeye 5 varil bombası attığını söyledi.

Ahmed yaptığı açıklamada, saldırının gerçekleştiği bölgenin Irak-Suriye sınırında yarı çöl bir alan olduğunu ve yakınlarda her hangi bir hastane ya da tıbbi merkez bulunmadığını ve yaralıların kamyonetlerin kasalarında uzak bölgelere götürüldüğünü ifade etti. Ahmed durumu trajik olarak niteledi.

Hanse Köyü'ndeki hayvan pazarına Haseke ve Kamışlı'dan her gün yüzlerce insan alış-veriş için gidiyor.

Beşşar Esed rejimi, Halep başta olmak üzere muhaliflerin elindeki bir çok bölgede sivil halka yönelik varil bombalı saldırılar gerçekleştiriyor. (Al Jazeera)
BİZE ULAŞIN