58 milyon $'lık antika baskını

Sicilyalı bir galericinin İsviçre'deki evine baskın düzenleyen İtalyan polisi ülkeden kaçırılan 5 bin 361 parça antika eşyaya el koydu

58 milyon $'lık antika baskını
İsviçre Basel'de Sicilyalı bir galericinin evine önceki gün kaçak antika şüphesi üzerine baskın yapıldı. İtalyan ve İsviçre polislerinin ortak operasyonununda Gianfranco Becchina'nın depolarında sakladığı vazo, tablo, kâse ve biblolardan oluşan 5 bin 361 parça kaçak antika eşyaya el konuldu. 58 milyon dolar değer biçilen antika eşyaların, İtalya'da yapılan kaçak kazılarda bulunarak veya müzelerden çalınarak İsviçre'ye gizlice sokulduğu öğrenildi. Büyük operasyon polis ekiplerince "Ülke tarihinin en büyük ve pahalı antika baskını" olarak değerlendirildi.

ULUSLARARASI SATIŞ AĞI KURDU
Birçoğunun 3'üncü ve 8'inci yüzyıla ait olduğu belirtilen eşyalar Roma Ulusal Müzesi'ne verilecek. Yakalanan Becchina'nın, birçok ülkedeki tarihî eser kaçakçılarıyla uluslararası bir satış ağı kurduğu tespit edildi. Kaçakçının, söz konusu antika eşyalara sahte bir tarih üretip müşterileri kandırarak yüksek fiyatlara sattığı öğrenildi.
BİZE ULAŞIN