Yeni Suudi Kralı Selman'dan ilk açıklama

Suudi Arabistan'ın yeni Kralı Selman bin Abdulaziz açıklamada bulundu.

Yeni Suudi Kralı Selman'dan ilk açıklama

Bir süredir zatürre şikâyetiyle kaldırıldığı hastanede tedavi gören Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz, 91 yaşında vefat etti. 79 yaşındaki Prens Selman bin Abdülaziz yeni Suudi Arabistan Kralı oldu.

"BİRLİK VE BERABERLİĞİ KORUYACAĞIZ"

Suudi Arabistan'ın yeni kralı Selman bin Abdulaziz, göreve geldikten sonra birlik ve beraberliği koruma mesajı vererek açıklama yaptı. Selman bin Abdulaziz, "Ülkenin kuruluşundan bu yana takip ettiği yolda gitmeye devam edeceğiz. Safları sıklaştırma, birlik ve beraberliği koruma, ümmetimizin davalarını müdafaa etme konusunda gayretli olacağız. Allah'ın risalet merkezi kıldığı ve Müslümanların kıblesiyle şereflendirdiği topraklarda, safları sıklaştırma, birlik ve beraberliği koruma, ümmetimizin davalarını müdafaa etme konusunda gayretli olacağız. Allah'ın izni ve inayetiyle doğru yoldan, merhum Kral Abdulaziz ve oğulları tarafından kurulan bu devletin takip ettiği yoldan sapmadan yürümeye devam edeceğiz. Düsturumuz yüce Allah'ın kitabı ve Resulü'nün sünnetidir" diye konuştu.

"ALLAH'TAN BENİ BAŞARILI KILMASINI DİLİYORUM"

Kral Abdullah'ın vefatından duyduğu üzüntüyü dile getiren Selman, Suudi Arabistan halkına, Arap dünyasına ve İslam ümmetine başsağlığı dileğinde bulundu. Selman konuşmasını, "Allah'tan beni halkımıza hizmet ve ümitlerini gerçekleştirme noktasında başarılı kılmasını, ülkemizin güven ve istikrarını bütün kötülüklerden korumasını diliyorum" diyerek tamamladı.

KRAL ABDULLAH VEFAT ETTİ!- TIKLAYIN

YENİ SUUDİ ARABİSTAN KRALI KİMDİR?

Selman bin Abdulaziz, 19 yaşında Riyad Valisi oldu, Savunma Bakanlığı yaptı. 80 yaşında Suudi Arabistan'ın yeni kralı ilan edilen Selman bin Abdulaziz, muhafazakar ve gelenekçi biliniyor.

Suudi Arabistan'da tahta oturacak olan Prens Selman bin Abdulaziz 1935'te doğdu. Suudi Arabistan'ın ilk kralı Abdülaziz'in Hüsa Sudayri'den doğma yedi oğlundan biri.

Dini ve temel eğitimini kraliyet çocuklarının gittiği Prens Okulu'nda aldı. Siyasi hayatına 1954'te henüz 19 yaşındayken Riyad Valisi olarak başladı. 1960 ile 1962 arasında kraliyet ailesindeki taht mücadelesinde bir süre ara verdiği valilik görevini 50 yıldan fazla sürdürdü.

KRALIN VEFATI SONRASI O ÜLKEDEN ŞOK KARAR

2011 yılında Savunma Bakanlığı görevine getirildi, bir yıl sonra da veliaht prens oldu.

Selman bin Abdulaziz, muhafazakar ve gelenekçi bir isim olarak biliniyor. Oğulları devlet kademesinde önemli görevlerde.

80 yaşındaki Selman bin Abdulaziz'in sağlık durumunun, yoğun çalışma temposu için elverişli olup olmadığı tartışma konusu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SUUDİ ARABİSTAN'A GİDİYOR...

BİZE ULAŞIN