DEAŞ,Hırvatistan kadar toprağa sahip

DEAŞ,Hırvatistan kadar toprağa sahip

Pentagon Sözcüsü John Kirby,Suriye'nin yaklaşık yarısına hakim olan DEAŞ'ın sadece Irak'ta 55 bin kilometrekareyi kontrol ettiğini açıkladı.

  • Dünya
  • Cumartesi 24.01.2015 14:12
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü John Kirby, Suriye'nin yaklaşık yarısına hakim olan DEAŞ'In sadece Irak'ta 55 bin kilometrekareyi kontrol ettiğini açıkladı. Bu sayı hemen hemen Orta Avrupa ülkelerinden Hırvatistan'ın yüzölçümüne tekabül ediyor.
Kirby, Pentagon'daki basın toplantısında, DEAŞ'ın şu anda 20-30 bin kadar savaşçısı olduğunu ama gelip-gidişler nedeniyle bu rakamların değiştiğini kaydetti.
DEAŞ'ın, Irak'ta kontrol ettiği alanın toplamda yaklaşık 700 kilometrekaresini kaybettiğini belirten Kirby, Irak'ta özellikle kuzeydeki bölgelerin tekrar alındığını ve burada sahada bir güç olarak Peşmergelerin bulunmasının etkili olduğunu dile getirdi.
Kirby, Irak'ta, boş araziler hariç "değerlendirme" yapılmaya değer noktalardaki araştırmalarına göre, şu anda DEAŞ'ın 55 bin kilometreyi kontrol ettiğini, bunun karşılığında Irak hükümetinin 77 bin kilometrekare, Kürt güçlerinin de 56 bin kilometrekareye sahip olduğunu bildirdi.
Kirby, ancak bu tür rakamların mücadelenin kazanılıp-kazanılmamasında bir kriter olmadığına da işaret etti.

Kirby, aynı zamanda artık DEAŞ'ın daha fazla saklanmaya başladığını, bu nedenle de hava saldırılarının biraz daha az olduğunu ifade etti.
BİZE ULAŞIN