İran dolar yerine Türk Lirasını tercih etti

İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Gulamali Kamyab, ülkesinin artık yabancı ülkelerle ticari işlemlerinde Türk lirası, Çin yuanı, Rus rublesi ve euro gibi para birimlerini kullandığını söyledi.

İran dolar yerine Türk Lirasını tercih etti
Tasnim haber ajansına konuşan İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Gulamali Kamyab, ihracat ve ithalatta dolar yerine ticaret yapılan ülkelerin milli para birimlerinin kullanıldığını belirterek, "İran artık yabancı ülkelerle ticari ve mali işlemlerinde Türk lirası, Çin yuanı, Rus rublesi, Güney Kore wonu ve euro gibi diğer para birimlerini kullanıyor" dedi.

Kamyab, İran'ın bazı ülkelerle 'döviz takas anlaşmaları' yapmayı planladığını dile getirerek, söz konusu anlaşmaların İran ve diğer ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik işlemleri kolaylaştıracağını ifade etti.

İran, en büyük ticari ortaklarından Çin ile yaptığı petrol ticaretinde 2012'den beri dolar yerine yuan kullanıyor.

Diğer ticari ortaklarıyla da ticarette dolar kullanımından vazgeçme planları yapan İran'ın Petrol Bakanı Bicen Namdar Zengene, geçen Eylül'de Tahran'da düzenlenen İran-Rusya Ekonomik İşbirliği Konseyi 11. Toplantısı'nda, Rusya ile ticarette dolar yerine riyal ve ruble kullanmayı planladıklarını bildirmişti.

Türkiye ile İran arasında da milli para birimlerinin kullanılmasına ilişkin görüşemeler yapıldığı ve bu konuda olumlu gelişme kaydedildiği bildirilmişti.
BİZE ULAŞIN