Boko Haram mesajları korkuttu

Kamerun’un kuzeyinde saldırılarını arttıran Boko Haram örgütünden geldiği iddia edilen kısa mesajlar tedirginliğe yol açtı.

Boko Haram mesajları korkuttu
Kamerun'un kuzeyinde saldırılarını arttıran Boko Haram örgütünden geldiği iddia edilen kısa mesajlar tedirginliğe yol açtı.

Yetkililer, "Kamerun'un kuzeyinden gelen havuç, elma, karpuz ve diğer meyveleri artık tüketmeyin çünkü Boko Haram, bölgeye kimyasal maddeyle zehirlenmiş 54 bin meyve gönderdi" gibi kısa mesajların yayıldığını ve bunların halkta tedirginliğe neden olduğunu belirtti.

Kısa mesajlarda göndericiye ait bilgi bulunmadığı da açıklandı.

SATIŞLARIM ETKİLENMEDİ

Zehirli meyvelerle ilgili mesajı ilk okuduğunda korktuğunu dile getiren bir ananas satıcısı, "Toptancıyı aradığımda bu bilgilerin asılsız olduğunu öğrendim" dedi. Satıcı, söylentilerin satışlarını etkilemediğini de vurguladı.

İletişim uzmanı Dr. Etienne Simo Fopa ise " Boko Haram ile savaştığımızı ilan ettik ve o da bize karşı savaş açtığını bildirdi. Eğer bu mesajlar ülke için bir tehdit oluştursaydıKamerun güçleri bu mesajları engellerdi" dedi.

Devletin tüm mesajları inceleyebildiğini ve kim tarafından gönderildiğini öğrenme yetkisine sahip olduğunu ifade eden Fopa, söz konusu mesajlar hakkında bir araştırma yapılmadığına göre, Boko Haram tarafından geldiğinin söylenemeyeceği değerlendirmesinde bulundu.
BİZE ULAŞIN