İşte SYRİZA lideri Tsipras!

Yunanistan'daki seçimlerde büyük zafer elden eden Alexis Tsipras çocuk yaşlardan itibaren kendisini politikanın içinde buldu.

İşte SYRİZA lideri Tsipras!

Yunanistan'da yapılan erken genel seçimlerde Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) büyük zafer kazandı. SYRİZA'nın lideri Aleksis Çipras, 1990'da Miçotakis hükümetinin öğrencilerle ilgili kararlarına isyan eden yüz binlerin liderlerindendi.

Genel seçimlerden zaferle çıkan SYRİZA'nın hükümet kurması durumunda, 40 yaşındaki Aleksis Çipras Yunanistan'ın son 150 yılındaki en genç başbakan olacak, aynı zamanda ilk ateist başbakan.

ATEİST TSİPRAS İNCİL' EL BASIP YEMİN EDECEK Mİ?- TIKLAYIN

16 YAŞINDA TELEVİZYONDAYDI

1990 yılında meydana gelen ve üç ay süren "Önlük Hareketi" olaylarında öğrenciler toplu direnişe geçerek okulları işgal ettiler. Hemen her gün protesto gösterileri yapıldı. Olaylarda 5 kişi hayatını kaybetti. Sonunda hükümet tasarıyı geri çekmek zorunda kaldı. Çipras, o dönemde Yunan televizyonlarının "süperstarı" idi ve halkın da sempatisini kazanmıştı.

ÇİPRAS-CHE-PRAS

Lise yıllarını "Yaşıtlarım okulun bahçesinde basketbol oynarken ya da kızlarla flört ederken ben kapıda Komünist Partisi'nin yayın organı "Odigitis" gazetesini satmaya uğraşıyordum" diyerek hatırlayan ve okuldaki lakabı da Arjantinli ünlü devrimci lider Ernesto Che Guevera'ya atfen "Che-pras" olan Çipras, Atina Teknik Üniversitesi'nde İnşaat Mühendisliği okuduktan sonra büyük angarya gibi gördüğü askerliği de başkent Atina'da "torpilli" yaptığını gizlemedi.

SYRİZA KOALİSYON İÇİN ONLARLA ANLAŞTI- TIKLAYIN

ÇOCUĞUNU VAFTİZ ETTİRMEDİ

Evli değil ama lise yıllarından beri ilişkisi olduğu Peristira Baziana 20 yılı aşkın süredir birlikte.

"Birliktelik sözleşmesi" imzalayan çiftin 2 çocuğu var. Çocuklarını kilisede vaftiz ettirmedi. Eskisi kadar olmasa da motosikleti ile Atina caddelerinde geziyor.Hiç kravat takmıyor.

''TANRIYA İNANMIYORUM AMA...''

2011 yılında verdiği bir demeçte "Kilise ile dürüst ilişkilerim var. Tanrıya inanmıyorum. Ancak dine ve din adamlarına saygılıyım" demişti.
BİZE ULAŞIN