İsrail-Lübnan sınırında gerginlik

Hizbullah örgütü, İsrail'e misilleme saldırısında bulundu. Lübnan sınırındaki 2 İsrail askeri öldürüldü. Bölgede olağanüstü hal ilan eden İsrail ordusu, Lübnan topraklarına 50 top atışı yaptı. Lübnan'da 1 BM askeri öldü

İsrail-Lübnan sınırında gerginlik
İsrail ile Lübnan sınırında dün gergin saatler yaşandı. İlk olarak sabah saatlerinde İsrail ordusuna ait seyir hâlindeki bir askeri araca Lübnan tarafından ateş açıldığı haberi geldi. HarDov bölgesindeki araca tanksavar füzesi fırlatıldığı açıklandı. Saldırıda 2 İsrail askeri öldü. İsrail ordusu ayrıca 7 askerinin de yaralandığını duyurdu. Saldırıyı Lübnan'daki Şii Hizbullah hareketi üstlendi. Hizbullah, İsrail'in 11 gün önce Suriye'de düzenlediği saldırıya misillemede bulunduklarını duyurdu. Söz konusu saldırıda İranlı bir general ile Hizbullah'ın askeri kanadının eski lideri İmad Mugniye'nin oğlu Cihad Mugniye ölmüştü. Lübnan resmi haber ajansı NNA, Hizbullah örgütünün bir İsrail askerini de rehin aldığını iddia etti. İsrail ordusundan cevap gecikmedi. Lübnan'ın güneyindeki Şebaa Çiftlikleri'ndeki üç köye 50 top mermisi atıldı. İsrail'in saldırısında, BM Barış Gücü (UNIFIL) misyonunda görev yapan bir İspanyol askeri öldü. İsrail ordusu, "Bize düzenlenen saldırıya karşılık bu son cevabımız olmayacaktır" açıklamasını yaptı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da "Bize kuzey sınırımızda kafa tutanlara, Gazze'de olanları hatırlatmak isterim" dedi.

SURİYE'Yİ DE VURDULAR
İsrail ordusu sınıra askeri sevkıyata başladı. Çok sayıda tank ve topçu birliklerinin bölgeye konuşlandırıldığı görüldü. İsrail ordusu, Lübnan sınırı boyunca Defneh bölgesinden Cebel Dov ve Cebel eş-Şeyh'e ulaşan toprakların kapatıldığını ilan etti. Hayfa ve Rosh Pinna havalimanları da güvenlik gerekçesiyle kapatıldı. Lübnan sınırında olağanüstü hal ilan eden İsrail ordusu önceki gece de Suriye'de rejimin kontrolündeki askeri üslere hava saldırısı düzenledi. Aktivistler, İsrail savaş uçağının, Suriye'nin Golan Tepesi'ndeki Kuneytra kenti yakınlarında bulunan 90'ıncı Birlik ile beraber üç noktaya saldırdığını ileri sürdü.

"GAZZE'DE SAVAŞ SUÇU İŞLENDİ"
Gazze şeridine geçen yıl İsrail güçlerinin 50 gün boyunca düzenlediği saldırılarla ilgili İsrail merkezli B'Tselem isimli bir insan hakları örgütü bir rapor yayımladı, Raporda, 8 Temmuz'daki saldırı sırasında İsrail güçlerinin, sivillerin olduğu evleri hedef alması sonucu kadın, çocuk ve yaşlıların olduğu 600'den fazla Filistinli sivili öldürdüğü yazıldı. İsrail ordu yetkilileriyse, rapordaki 'savaş suçu' iddialarını da yalanladı.

BİZE ULAŞIN