AB, Rusya'ya yaptırımları 6 ay uzattı

AB Dışişleri Bakanları Ukraynalı ayrılıkçılara ve Rusya'ya yaptırımları 6 ay uzatma kararı aldı.

AB, Rusya'ya yaptırımları 6 ay uzattı
Ukrayna'nın doğusunda çatışmaların şiddetlenmesi üzerine olağanüstü toplanan Dışişleri Bakanları gelecek Mart ayında süresi dolacak yaptırımların Eylül'e kadar yürürlükte kalması ve listeye yeni isimler eklenmesi konusunda uzlaştı.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, düzenlediği basın toplantısında, vize yasağı getirilecek ve mal varlıkları dondurulacak yeni isimlerle ilgili 1 hafta içinde öneri hazırlayacaklarını ve 9 Şubat'ta Dışişleri Bakanlarının onayına sunacaklarını söyledi.


Mogherini, Minsk Anlaşması'nın uygulanmasını güvence altına alınmasında başvurulabilecek her türlü tedbir için de hazırlık çalışması yapılacağını belirtti. AB Dışişleri Bakanlarının her toplantısında duygusal tartışmaların yaşanabildiğini fakat bu kez "çok derin tartışma" yapıldığını anlatan Mogherini, AB'nin birliğini muhafaza ettiğini ve gelecekte gerekirse yaptırımları ağırlaştırma iradesini gösterdiğini ifade etti.

Mogherini, Yunanistan'ın tutumunu muhafaza ettiğini fakat toplantıda yapıcı tutum takındığını sözlerine ekledi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, toplantıya girerken yaptığı açıklamada, "Yunanistan Ukrayna'da barış ve istikrarın yeniden tesisi ve Rusya ve AB arasında çatlağı önlemek için çalışıyor" demişti.

Diplomatik kaynaklar, AB'nin seyahat yasağı uyguladığı ve mal varlıklarını dondurduğu isimlere yenilerini ilave edeceğini fakat Rusya'ya ekonomik ve ticari yaptırımların ağırlaştırılmasının çok düşük bir ihtimal olduğunu belirtiyor.

BİZE ULAŞIN