ABD Salih Müslim'e vize vermedi

4.5 ay süren çatışmalardan sonra Kürt güçlerin Amerika’nın desteğiyle Kobani’de yeniden kontrolü ele geçirdiği hafta, ABD’nin Suriye’de IŞİD’e karşı savaşan Kürtlerin lideri Salih Müslim’in vize başvurusunu reddetti.

ABD Salih Müslim'e vize vermedi
Suriye'nin kuzeyindeki Kobani'de IŞİD ve Kürt kuvvetler arasında 134 gündür süren çatışmaların ardından kentin bu hafta yeniden Kürtlerin eline geçmesi, IŞİD'le savaşan Washington'da olumlu yankılanırken, Hürriyet, Amerikan Yönetimi'nin bölgedeki Kürtlerin lideri Salih Müslim'in vize başvurusunu iki yıllık bir beklemenin ardından resmen reddettiğini öğrendi. 8 Ocak 2015'te alınan "ret" kararının gerekçesi ise açıklanmadı.

Müslim'in Washington'a gelme çabaları 2012'de başlamıştı. Ve Kürt lider, taşıdığı Suriye pasaportuyla 7 Kasım 2012'de ABD'nin Stockholm Büyükelçiliği'ne bir vize başvurusunda bulunmuştu. Ancak Amerikan Yönetimi, 1997'den beri "terör örgütü" saydığı PKK ile bağları bulunan Suriye'deki Demokratik Birlik Partisi PYD'nin lideri Müslim'e uzun süre vize vermedi. Öte yandan, ilginç bir biçimde başvuruyu reddetme yoluna da gitmedi. (Hürriyet)
BİZE ULAŞIN