ABD, İran'ın nükleer santralini kopyalamış

ABD, İran'ın nükleer santralini kopyalamış

Obama yönetiminin, İran'la nükleer anlaşmaya varabilmek için bu ülkenin nükleer santrallerinin aynısını inşa ettirip, İran'ın nükleer kapasitesini ölçtüğü ortaya çıktı

  • Dünya
  • Cuma 24.04.2015
ABD'de yayımlanan New York Times gazetesi, P5+1 ülkeleriyle İran arasında imzalanan nükleer anlaşmanın arka planına dair çarpıcı bilgilere ulaştı. Habere göre ABD yönetimi, İran'ın tehlike içeren nükleer santrallerinin aynısını inşa ettirip, deneyler gerçekleştirdi. Bu nükleer araştırma merkezi, ABD Başkanı Barack Obama'nın isteği üzerine, Tennessee eyaletinde, Oak Ridge adlı ormanlık bir alana inşa edildi. 2013'ten beri süregelen nükleer müzakerelerde, ABD heyeti Oak Ridge'deki uzmanlara danışmadan hiçbir adım atmadı. ABD'nin en önemli isteği İran'ın atom bombası üretme sürecini bir yıla çıkarmaktı. Obama, uluslararası camianın bu bir yıl içinde İran'a müdahale edebileceğini hesaplıyordu. Uzmanlar İran'ın elindeki ekipmanların aynısını kullanarak, İranlı uzmanların ne gibi kısıtlamalara tabi tutulması gerektiğini ortaya çıkardı. Haberde, ismi açıklanmayan bir nükleer araştırma uzmanının "Bu sayede, İran'ın santrifüjleri hakkında başka türlü öğrenemeyeceğimiz bilgiler edinmiş olduk" ifadelerine de yer verildi.

TEMSİLCİLER MASADA
ABD, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve Almanya'dan oluşan P5+1 ülkelerinin İran'la imzaladığı çerçeve anlaşmanın detayları görüşülmeye devam ediyor. Önceki gün AB yetkilileriyle masaya oturan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçı, dün ABD'li yetkililerle Viyana'da bir araya geldi. Taraflar, 2 Nisan'da imzalan çerçeve anlaşmayı haziran sonuna kadar nihai anlaşmaya çevirmek için mesai harcıyor.
BİZE ULAŞIN