ABD'nin başkentinde Türk şöleni

Washington'ın en turistik mekanlarından Lincoln Anıtı önünde 100 Amerikalı dansçı, "barış" ve "gelecek 100 yıl" için dans ederek, 50 metrelik dev Türk bayrağı açtı.

ABD'nin başkentinde Türk şöleni
ABD'nin başkenti Washington'daki ünlü Lincoln Anıtı'nda 100 Amerikalı dansçı, "barış" ve "gelecek 100 yıl" için dans ederek, 50 metrelik dev Türk bayrağı açtı.

Başkentte, binlerce Türk ve Müslüman, Ermenilerin karalama kampanyalarına karşılık olarak Beyaz Saray'ın önünden Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'ne yürürken, Turkic Platform da başkentin en turistik yerlerinden Lincoln Anıtı'nda, Türkiye ve Ermenistan arasındaki işbirliğinin geliştirilmesini teşvik ve farkındalığı artırmak için etkinlik düzenledi.

Uluslararası basının da yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, 100 Amerikalı dansçı, üzerlerinde "Barış" ve '"Gelecek 100 yıl için" yazılı tişörtlerle, müzik eşliğinde yaklaşık yarım saat boyunca dans gösterisi yaptı.

Ellerinde Türk bayrakları ve kırmızı-beyaz şemsiyeler taşıyan dansçılar, gösterinin sonunda 50 metrelik dev bir Türk bayrağı açtı.

Etkinliğe, Amerikalılar ve turistler yoğun ilgi gösterdi.

Turkic Platform yetkilisi Ayhan Özmekik, 145 Türk-Amerikan sivil toplum kuruluşunca oluşturulan Yönlendirme Komitesi'nin organizasyonuyla bu sabah binlerce kişinin, Beyaz Saray önünden Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'ne, Ermeni iddialarına karşı "Barış ve Dayanışma" için yürüdüğünü hatırlattı.

Lincoln Anıtı önündeki etkinliğin ise daha çok "Amerikalılara yönelik" bir gösteri olduğunu belirten Özmekik, "Binlerce turistin önünde Türk bayrağını açmak gurur verici" diye konuştu.

Turkic Platform, 21 Nisan'da da benzeri bir gösteriyi New York'un ünlü meydanı Times Meydanı'nda düzenlemişti.
BİZE ULAŞIN