Bir Halep vardı...

Ortadoğu'nun kültürel açıdan en zengin kentlerinden Halep'in dün yayımlanan son fotoğrafları, iç savaş nedeniyle meydana gelen yıkımı bir kez daha gözler önüne serdi

Bir Halep vardı...
Suriye'de 4 yıldır devam eden iç savaş ve çatışma ortamından en fazla etkilenen kentlerin başında gelen Halep'te, tarihi ve kültürel yıkım telafi edilemeyecek boyutlara ulaştı. Kentin önceki gün çekilen ve dün yayımlanan son fotoğraflarında, savaşın acımasız yüzü bir kez daha gözler önüne serildi. Çatışmaların başlamasından önce, yaklaşık 2,5 milyonluk nüfusuyla Suriye'nin ikinci büyük kenti konumunda bulunan Halep'in çoğu bölgesi, bugün terk edilmiş durumda. Ortadoğu'nun en eski kentlerinden biri olan Halep'te Roma, Bizans, Emevi, Eyyubi, Memluk ve Osmanlı döneminden eserler yer alıyor. Ancak savaş nedeniyle bu eserlerin tamamına yakını ya yıkıldı, ya da kullanılamaz halde.

TARİHİ MİRAS YOK OLDU

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan tarihi Halep çarşısı ve Emevi Camii, 2 yıl önce tümüyle harabeye döndü. Bölge, muhalif güçlerle, rejimi arasındaki en kanlı çatışmalara sahne olmuştu. Öte yandan, Suriye içinde rejimle muhalifler arasındaki çatışmalar bütün şiddetiyle devam ederken, yönetim içindeki anlaşmazlıklar, Esad yönetiminin önemli bir isminin canına mal oldu. Geçtiğimiz aylarda, siyasi istihbarat şefi olarak görev yaparken, askeri istihbaratın başkanı Refik Şehade'yle yaşadığı ihtilafın ardından görevden alınan siyasi istihbarat şefi Rüstem Gazali hayatını kaybetti. Gazali, Şehade'nin adamları tarafından dövülerek komaya sokulmuştu.
BİZE ULAŞIN