'Düşmanın saldırısını püskürtmeye hazırlıklı olmalıyız'

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, ülkenin güneyinde bulunan Nikolayev kentindeki askeri poligonda düzenlenen askeri tatbikatı izledi.

'Düşmanın saldırısını püskürtmeye hazırlıklı olmalıyız'
Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Genelkurmay Başkanı Viktor Mujenko, Milli Güvenlik Kurulu Sekreteri Aleksandr Turçinov ve üst düzey yetkililerle, doğudaki çatışmalarda görev alan 95. ve 79. Piyade Tugayı ile 25. Deniz Piyade Tugayının tatbikatına katıldı, askerlerle sohbet etti.

Tatbikatta düşmanların saldırılarına karşı karadan ve havadan savunma ve püskürtme harekatları, kuşatma altındaki askeri birliklere silah ve cephane temini ve kurtarma operasyonu gerçekleştirildi, deniz piyadeleri de düşman tarafından ele geçirilen köprünün kurtarılması için mücadele verdi.

Son bir yılda silahlı kuvvetlerin tamamen yenilendiğini, ülkeyi savunabilecek potansiyele ulaştıklarını ifade eden Poroşenko, dünyadaki en hazırlıklı ordulardan biri haline geldiklerini vurguladı.

Poroşenko, "Biz, ülkemizi savunmaya hazırlanıyoruz. Ukrayna topraklarında saldırgan düşman bulunuyor ve ülkeyi daha verimli savunmak için elimizden geleni yapıyoruz. Biz, her zaman düşmanın saldırısını püskürtmeye hazırlıklı olmalıyız" değerlendirmesinde bulundu.

Gazetecilerin, güçlendirilen ordunun işgal edilen bölgelerin kurtarılması için umut verip vermeyeceğine ilişkin sorusu üzerine Poroşenko, "Yakın zamanda Ukrayna topraklarını kurtarılmış olarak görmeyi çok umut ediyorum. Yine tekrarlıyorum, Ukrayna, Minsk mutabakatına katiyetle riayet ediyor, bu yüzden Ukrayna ordusu saldırıya ilk olarak başlamaz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN