Hubble 25 yaşında

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Hubble Uzay Teleskobu'nun uzaydaki 25'inci yılını, yıldızlardan yeni görüntüler yayımlayarak kutladı

Hubble 25 yaşında
Uzay Mekiği Discovery tarafından Dünya etrafındaki yörüngesine 24 Nisan 1990'da taşınan, Amerikalı astronom Edwin Hubble'ın adının verildiği Hubble Uzay Teleskobu uzaydaki 25'inci yılına girdi. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Hubble'ın 25'inci yılı anısına, aralarında İsveçli araştırmacı tarafından 1960'ta bulunan ve daha sonra astronomların Westerlund 2 adını verdiği yıldız kümesi ve Carina Nebulası'nın da olduğu fotoğraflar yayımladı. ABD'nin Baltimore kentindeki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü'nde görev yapan astronom Marc Postman, Hubble'ın 25'inci yılıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Uzunca bir süre görev yapacağını biliyorduk. Ancak herhangi birinin, 25-30 yıl ömrü olacağını tahmin ettiğini sanmıyorum" ifadesini kullandı. Uzayla ilgili pek çok bilinmezi aydınlatan yeryüzünün 569 kilometre yukarısındaki Hubble, 800 bin gök cisminde 1 milyon 200 binden fazla gözlemde bulundu. Öte yandan NASA, uzayda yaşamı araştırmak için 8.8 milyar dolara mal olan James Webb Teleskobu'nu 2018'de uzaya fırlatmayı planlanıyor.

2024'TE YENİSİ UZAYDA

Hubble'ın yerini alması planlanan James Webb Teleskobu, sahip olduğu teknolojiyle evrenin yaklaşık 13.7 milyar yıl önce oluşumuna sebep olan "Big Bang"den (Büyük Patlama) 200 milyon yıl sonraki halini inceleyebilecek. NASA ayrıca, ABD Ulusal Keşif Bürosu (NRO) tarafından bağışlanan ve halen deposunda bulunan "Geniş Alan Kızılötesi Araştırma Teleskobu" ile "Astrofizik Odaklı Teleskop" (WFIRST-AFTA) adlı teleskoplarını da 2024 yılında uzaya yerleştirmeyi planlıyor.
BİZE ULAŞIN