10 bin korkusu

Nepal'i yerle bir eden depremde, resmi ölü sayısı 2 binin üzerinde. Ancak bu rakamın 10 bini bulmasından korkuluyor. Bu çapta bir depremin yaklaştığına dair, geçtiğimiz yıllarda uyarılar yapıldığı da ortaya çıktı

10 bin korkusu
Nepal'deki 7.9 büyüklüğündeki depremin bilançosu ağırlaşıyor. Resmi açıklamalara göre ölü sayısı 2 bin 352. Ancak bu rakamın 10 bini bulabileceği ifade ediliyor. Enkaz altındansa şimdiye dek 4 bin 647 kişi kurtarıldı. Depremden etkilenen çevre ülkeler Hindistan, Bangladeş, Tibet ve Pakistan'da ise ölü sayısının en az 61 olduğu belirtildi.
Bölgedeki arama kurtarma çalışmaları, depremin akabinde çığ olayının yaşandığı Everest'te ve hasarın yoğun oldu kent merkezlerinde yoğunlaşıyor. Başkent Katmandu'daki durum hakkında bilgi veren uluslararası yardım kuruluşu Oxfam yetkilisi Helen Szoke, "Elektrikler kesik. İletişim ağı çökmüş durumda. Hastanelerde ise yaralılar için oda bulmak imkânsız gibi" diye konuştu. Bazı noktalarda cesetler çaresizlikten yakınları tarafından yakılmaya başlandı. Eczanelerin önünde de uzun kuyruklar oluştu.

AFET 'GELİYORUM' DEMİŞ
Ülke dün öğle saatlerinde 6.7 büyüklüğünde bir artçı şok ile daha sarsıldı. Sarsıntı sonrası Everest'te de yeni çığ olaylarının yaşandığı bildirildi. Korkudan evlerine giremeyen halk, geceyi açık alanlarda geçirdi. Depremin merkez üssüne yakın yerleşim birimlerine giden yolların heyelan ve çatlaklar yüzünden kapandığı, bu nedenle buralara yardım ulaştırılamadığı aktarıldı.
Öte yandan, yaklaşık her 75 yılda bir şiddetli depremlerin görüldüğü Nepal'i harabeye çeviren bu son depremden 3-4 yıl önce, birçok basın organında "Büyük deprem yaklaşıyor, hazırlıklı olun" şeklinde uyarılar yapıldığı ortaya çıktı. Bu uyarılardan biri, Time dergisinin 3 Şubat 2011 tarihinde yayımladığı bir makalede yer aldı. Makalede, Nepal'deki on binlerce okul ve hastaneden sadece yüzde 1'inin depreme dayanıklı olduğu belirtilirken, "Büyük bir bir depremde hastanelerin tamamı yıkılabilir" u
BİZE ULAŞIN