KKTC'de Mustafa Akıncı dönemi

İlk turu 19 Nisan'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oyların yüzde 60.38'ini alan Mustafa Akıncı, KKTC'nin yeni cumhurbaşkanı oldu

KKTC'de Mustafa Akıncı dönemi
KKTC'de dün ikinci turu yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile yarışan Mustafa Akıncı kazandı. Katılımın yüzde 64.15 olduğu seçimde, kullanılan 110 bin 60 oydan 108 bin 32'si geçerli sayıldı. Akıncı yüzde 60.38 oy alırken, Eroğlu yüzde 39.62'de kaldı.

RUMLAR DA ACIYI YAŞADI

Beş yıl görev yapmaya hazırlanan Akıncı, zaferini taraftarlarıyla kutladı. Lefkoşa İnönü Meydanı'nda halka seslenen Akıncı, "Geçmiş, bizim kuşaklar acıyı yaşadık, acıyı paylaştık. Yalnız biz yaşamadık. Güneydeki toplum da yaşadı bu acıları. 1950, 1963'lerde belki biz daha çok yaşadık. Ama 1974'lerde onlar da yaşadı. Dolayısıyla birbirlerimizin acılarını artık sarma zamanıdır" dedi. Türkiye ile kardeşlik ilişkisi istediğini söyleyen Akıncı, "Hamaset çok eskilerde kaldı. Bu ülkede gelecekte federal yapının eşit ortağı olarak AB içinde yaşayacak bir varlık olacaksak, artık bu bebek, yavru ayağa kalkması lazım" diye konuştu. Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis de Akıncı'yı telefonla arayarak kutladı. 2003'teki Annan Planı döneminde oluşturulan Barış ve Demokrasi Hareketi'nin kurucularından olan Akıncı, bir süre başkanlığını da yapmıştı.

PARALEL YAPI İDDİASI
İkinci tur öncesinde, "Mustafa Akıncı'yı Paralel Yapı'nın desteklediği" yönündeki iddialar büyük yankı uyandırmıştı. Rakibi Eroğlu da "Paralel Yapı mı dersiniz, Fettullahçı mı dersiniz, bilmem ama ABD ile bağlantısı olduğu benim de kulağıma kadar geldi. Bu, neticede bir iddia, Ancak 'ateş olmayan yerden duman çıkmaz' diye bir atasözü de var" ifadesini kullanmıştı. Akıncı ise 'kara propaganda ile halkın iradesinin yönlendirilmeye çalışıldığını' savunmuştu.

BİZE ULAŞIN