BM’den Nepal’e yardım

Birleşmiş Milletler'in Nepal'deki depremden etkilenenler için 145 milyon dolarlık yardımda bulunacağı açıklandı

BM’den Nepal’e yardım

BM, Nepal hükümetini depremden sonraki çabalarında, önümüzdeki üç ay boyunca desteklemek istediğini belirtti. Başkent Katmandu'da, kenti terk etmek isteyenler polis arasında çatışmalar yaşandı. Köylülerin yardım malzemesi taşıyan kamyonların önünü kestiği yolunda haberler geliyor.

BARINMA, GIDA VE SU SORUNU VAR
Cumartesi günü yaşanan depremde 5000′den fazla kişi ölmüş, 10 binden fazla kişi yaralanmıştı. BM, depremin sekiz milyondan fazla kişiyi etkilediğini ve yaklaşık 70 bin evin yıkıldığını açıkladı. Yardım çalışmaları başlamış olsa da depremin merkez üssüne yakın uzak yerleşimlerde bazı kişilerin barınma, yiyecek ve su sorunu yaşadığı belirtiliyor.

KENTTEN ÇIKMAK İSTEYEN KALABALIK POLİS İLE ÇATIŞTI
Katmandu'da kent dışına çıkmak isteyen kalabalıklar, ulaşım hizmetlerinin eksikliğine ve yardım malzemelerinin dağıtılmasındaki gecikmelere tepki gösterdi. Bu nedenle polis ile tepkili kalabalıklar arasında yer yer çatışmalar yaşandı. Görgü tanıkları, göstericilerin su taşıyan bir kamyonun önünü kestiğini ve su şişelerini kamyon çevresindekilere attığını gördüğünü söyledi.

ZAMANA KARŞI YARIŞ
Uluslararası kurtarma ekipleri özel koku alan köpeklerle, bina enkazları altında canlı kalmış olabilecek insanları bulabilmek için zamana karşı yarış veriyor. Fransız kurtarma ekibinden Pascal Montant "Felaket bölgesindeki koşullar çok çetin. Hem çok büyük hasar var, hem de yağmur yağıyor." dedi.

BİNALARIN ONARILMASI 5 MİLYAR DOLAR

Depremden etkilenenlere yardım ulaştırılamadığı eleştirilerine yanıt veren Nepal Ulusal Felaket Yönetimi Başkanı ise, ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ama felaketin 20 bölgeyi kapsayan çok geniş bir alana yayıldığını ve yardım taleplerinin çok yoğun olduğunu kaydetti.

Deprem, 2006′da sona eren 10 yıllık iç savaşın etkilerinin hâlâ sürdüğü Nepal'in ekonomisine büyük bir darbe vurdu. Yıkılan binaların onarılmasının maliyeti yaklaşık 5 milyar dolar.

BİZE ULAŞIN